Будиночок для корівки або як побудувати корівник своїми руками

Введене продуктове ембарго на продукцію європейських країн викликало інтерес до сільського господарства. Деякі фермерські господарства збільшили посівні площі і поголів’я худоби. Не відстають від них і жителі приватного сектора. Багато в чому успішність скотарського господарства залежить від умов утримання тварин.

Державне регулювання приватного життя великої рогатої худоби

Міністерство сільського господарства Р.Ф. опублікувала наказ № 551 від 13. 12. 2016 "Про затвердження ветеринарних правил утримання великої рогатої худоби з метою його відтворення, вирощування і реалізації". Власник однієї – двох корів може махнути на перераховані в наказі вимоги рукою. Однак фермери, які планують реалізувати свою продукцію, змушені приводити сараї для бичків у відповідний вигляд. Адже їм доведеться пережити не один візит співробітників Россільгоспнагляду. Втім, втрати можна мінімізувати, якщо побудувати корівник своїми руками, а це цілком реально.

Будиночок для корівки або як побудувати корівник своїми руками

Невеликий корівник цілком реально побудувати без сторонньої допомоги

Конструкція майбутнього сараю для корів визначається виходячи зі спрямованості ферми. Великої рогатої худоби розводиться з метою отримання молока або м’яса. Знову ж враховується і спосіб появи молодняка – природний або покупка на стороні.

Другий важливий параметр – місце розташування корівника. Тут береться до уваги наявність або відсутність під’їзних шляхів, а й рівень ґрунтових вод, роза вітрів, віддаленість від житлових будівель. За цими двома пунктами і орієнтуються, вибираючи проект майбутнього сараю для корів.

Максимальна кількість домашніх тварин на нашій фермі не перевищує десяти. Для такого стада сарай можна побудувати самостійно. Однак якщо ви плануєте збільшувати поголів’я худоби, то скористайтеся послугами будівельників, з досвідом зведення подібних будівель. У будь-якій справі є нюанси, очевидні для професіоналів і невідомі новачкам. Їх ігнорування може спричинити сумні наслідки. Починаючи від хвороб і закінчуючи відмінком тварин.

Житлові норми для корів – рекомендації ветеринарів

На площу майбутнього корівника впливає спосіб утримання худоби. Якщо корів і биків не планується прив’язувати, то для однієї тварини досить 6 м2. Називається цей метод безприв’язним. Однак в середовищі фермерів, більш популярно утримання корів в стійлах (прив’язний спосіб). Окрема житлоплощу для корови організовується відповідно до таких нормативами:

  • Дорослої корові потрібно бокс площею від 2,2 до 2,7 м2;
  • Для корови і теляти потрібно стійло мінімум в 3 м2;
  • Одному теляті досить 1,5 м2;
  • Дорослій бику доведеться забезпечити бокс не менш ніж в 1,75 м2.

Будиночок для корівки або як побудувати корівник своїми руками

Бокс для однієї дорослої корови повинен бути площею від 2,2 м2

Підросли телят містять, як правило, без прив’язі в загальному загоні. Площа якого розраховується, в такий спосіб: вік до 1 року – 4 м2, старше – 4,5 м2. Тварини комфортно себе почувають при висоті стель не менше, ніж 2,5 метра. Але орієнтуватися виключно на наведені дані не варто. Розміри можуть змінюватися в залежності від разводимой породи.

Плануючи побудувати сарай для биків і корів, враховуйте комфорт, безпеку людей. До таких заходів відноситься віддаленість господарських будівель від житлових приміщень і джерел води. Згідно санітарно-епідеміологічним нормам житло для тварин будується мінімум в 20 метрах від колодязів і свердловин.

Будівельні матеріали для корівника – що таке добре, що таке погано

Отже, теорія залишилася позаду, приступаємо безпосередньо до будівництва. При зведенні приміщень для великої рогатої худоби застосовуються традиційні матеріали:

  • цегла;
  • шлакоблоки;
  • СІБІТ або газобетон;
  • деревина.

Будиночок для корівки або як побудувати корівник своїми руками

Будувати можна з цегли, шлакоблоків, газобетону або дерева

У кожного з перерахованих варіантів є свої переваги і недоліки. Наприклад, ціни на цеглу, СІБІТ або газобетон досить високі. А адже з ними ще треба вміти працювати, в іншому випадку доведеться наймати мулярів, а їхні послуги цінуються недешево. У складі шлакобетона нерідко присутні токсичні речовини, які негативно впливають на здоров’я тварин.

Ми будуємо сарай для корови своїми руками і за свій рахунок, отже, нам потрібно звести до мінімуму можливі витрати. Звичайно, створити з нуля проект корівника на 10 голів своїми руками непросто. Тому візьмемо за основу креслення, наведені в рамках цієї статті.

Будиночок для корівки або як побудувати корівник своїми руками

Як бачите, крім стійл для корів, присутні кімнати для зберігання інвентарю. У великих тваринницьких господарствах в конструкцію корівників додаються технологічні приміщення: молокослівная, машинний зал, мийна і т. П. У нашому випадку в них немає необхідності. За великим рахунком будівництво невеликого корівника зводиться до облаштування фундаменту, зведення стін, перекриття стелі та даху і обладнання стійл.

З чого починається і чим закінчується зведення сараю для корів

Для будівництва підсобних і господарських приміщень використовується чимало будівельних матеріалів. Однак для наших цілей краще використовувати деревину. На це є ряд причин:

  1. 1. Економічна. Не потрібно звертатися до сторонніх фахівців – працювати з деревом може початківець майстер. Як правило, в більшості регіонів країни дерево коштує дешевше, ніж інші будівельні матеріали;
  2. 2. Практична. Будівлі, зведені з цегли, СІБІТ і їх аналогів, не кажучи вже про швидкосбірних конструкціях, потребують додаткового опаленні. У дерев’яних конструкціях досить тепла від тварин;
  3. 3. Екологічна. У будівлях з дерева корови відчувають себе найбільш комфортно.

Будь будівництво починається з фундаменту. Корівник не виняток. Виходячи з наведених санітарних норм і практичних рекомендацій фермерів, нам необхідно приготувати підставу для будови площею в 100 м2. З огляду на, що ми будуємо житло для ВРХ з дерева, яке не відрізняється вагою, можна обійтися стрічковим фундаментом.

На залите підставу монтуються стіни з дерева. Оптимальний варіант, це зруб з колод або бруса. Втім, в південних областях чимало подібних конструкцій, зведені з товстих п’ятисантиметрових дощок. Але такий будматеріал можна використовувати далеко не у всіх регіонах країни. Зверніть увагу на такий будівельний матеріал, як брус 100 * 150 мм. Звичайно, він обійдеться дорожче, ніж колоду, але трудовитрати будуть в рази менше. Зруб з бруса, можна скласти протягом декількох днів і таку споруду простіше обробляти зсередини. Так, внутрішні приміщення корівника потрібно буде заштукатурити і побілити – це послужить додатковим захистом тварин від шкідливих бактерій.

Висота неопалюваного приміщення для утримання великої рогатої худоби рідко перевищує 2, 5 метра – це знижує теплові втрати.

Підлоги. Як уже згадувалося настилати дерев’яні підлоги недоцільно – вони просочаться аміаком і протягом декількох років вийдуть з ладу. Як варіант, можна залити бетонну підлогу. Таке покриття прослужить не одне десятиліття. Але є і мінус – підлоги з бетону акумулюють холод, що може спричинити хворобу тварин. Ще один спосіб облаштувати підлогу в корівнику, це викласти його обпаленим цеглою. Правда, про економію в цьому випадку говорити не доводиться. У нашому корівнику, ми заллємо підлогу бетоном, а в подальшому будемо використовувати підстилки із соломи, стружок або тирси. Це дозволить запобігти появі у корів простудних захворювань і маститів.

Дах. Для господарських будівель застосовуються односхилі або двосхилі дахи. У нашому випадку доведеться зводити покрівлю з двома скатами. Пояснюється це просто. Площа корівника становить 100 кв. метрів, якщо поставити покрівлю з одним скатом – надмірна снігове навантаження знизить термін її експлуатації. Крім того, двосхилий дах дозволяє організувати на горищі місце для зберігання сухих кормів (сінник).

Повітря, світло, правильне харчування – запорука високих надоїв

Освітлення – це не примха, а необхідність. Як показують дослідження ветеринарів, в зимовий час при 16-годинному світлом дні, корівки дають на 8-10% більше молока. Правда, і їдять більше. Звичайно, для електрифікації корівника краще запросити професійного електрика. Однак якщо в приміщенні не передбачається використовувати енергоємні механізми, можна протягнути лінію від домашнього щита (краще підземну). Але коли в підсобних приміщеннях корівника плануються монтаж приладів, які споживають велику кількість електроенергії (електрична млин, сепаратор і т. П.), Краще встановити окремий електролічильник і далі освітлення корівника вести вже від нього. Так, така схема підключення обійдеться дорожче – доведеться витратитися на придбання обладнання і оплату послуг електромонтерів, але не забувайте, що 70% пожеж в Р.Ф., відбувається через проводки.

Навіть своєчасне видалення продуктів життєдіяльності корів не гарантує здорову атмосферу в приміщенні. Укупі з підвищеною вологістю це викликає появу шкідливих бактерій. Свіже повітря для корів має не менше значення, ніж для людей. Тому доведеться облаштувати і вентиляцію.

Розрізняють два види вентиляційних систем: примусову і природну. У нас немає необхідності купувати повноцінну припливно-витяжну установку – обійдемося створенням вентиляційних шахт з поліпропіленових або металевих труб. Для надходження повітря в приміщення в стінах корівника прорізаються отвори. Надлишки теплого повітря піднімаються і видаляються через розмішені в стелі труби. В ідеалі і вхідні і вихідні отвори закриваються захисними решітками і дефлекторами.