Арки з гіпсокартону – заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Прибираючи орні двері, господарі збільшують корисну площу. Пристрій замість них гіпсокартонної арки – найпростіший і найдоступніший варіант.

Види аркових конструкцій – вибираємо для своєї квартири

Арки з гіпсокартону створюють самої різної форми, що відрізняється, в основному, верхньою частиною. Розроблено безліч стилів – від найпростіших, до складних. Ми зупинимося на тих, які під силу навіть людям без особливих навичок. Освоївши ази створення арочних прорізів, можна переходити до більш вишуканим конструкціям.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Один з популярних стилів – класичний з суворою формою верху. Це півколо з радіусом, рівним половині ширини дверного отвору. Добре виглядає в квартирі достатньої висоти, коли дверний отвір не нижче 2,5 м. Підходить для будь-якого інтер’єру, але краще застосування – вхід на кухню або довгий коридор.

Близький до класичного стиль портал, тільки має строгу прямокутну форму по всій висоті. Варіант ідеальний для дерев’яних будинків, квартир з оформленням чіткими горизонтальними і вертикальними лініями. Прямі кути в такому дизайні виглядають елегантно. Часто надають додаткову оригінальність дерев’яними декоративними елементами з різьбленням.

Практично зберігається стиль класичної полуциркульной арки в еліптичної. Її зведення виконується різної висоти. Формула: висота склепіння дорівнює половині ширини, не застосовується. Ідеально підходять для квартир з невисокими стелями.

Ще більш спрощений звід характерний для романтичного стилю. Майстри дали їй назву "з округленими кутами". Форма дозволяє створювати конструкції великої ширини і відносно невисокі. Ідеально підходять для оформлення проходу на балкон, поєднаний з кімнатою.

Верх арки модернового стилю має невеликий радіус кривизни, різкий перехід на стику з вертикальними частинами. Непогано виглядає в приміщеннях з простим дизайном. Часто встановлюють замість дверей на балкон або в кабінет.

Трапециевидная форма привертає прихильників нестандартного дизайну. Також підкреслює оригінальність смаку господарів асиметрична міжкімнатні арка. Популярна форма останнього часу – полуарка. Одна сторона у неї напівкругла, інша залишається прямий. Вписується в сучасні стилі мінімалізму, хай-тека, арт-декору.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Форма і оформлення повинні відповідати загальному дизайну. Враховується ширина арки, висота приміщення. Перед виготовленням арки визначаємо параметри, особливо що стосуються радіуса кривизни. Класика підійде для квартир з стелями від трьох метрів. Для арок на місці стандартних дверних прорізів рекомендуються закруглені кути. Широкий отвір краще оформити в стилі модерн.

Порада: щоб візуально оцінити, як дверна арка впишеться в інтер’єр, робимо шаблон і прикладаємо до дверного отвору.

Підготовка – проект, матеріали, отвір, установка профілів

Починаємо з проекту, який малюємо в масштабі. Намічаємо місце розташування, вид арки. Вказуємо розміри і все відмінні риси. Ще краще виготовити шаблон, який допоможе для подальшої роботи, особливо початківцю майстру.

У роботі знадобляться інструменти: перфоратор з буром, шуруповерт або дриль, лобзик, ніж для гіпсокартону, молоток. Для вимірювань потрібно рулетка, рівень. Кріпимо всі саморізами, якщо отвір цегляний – дюбелями. З матеріалів набуваємо профілі UD і CD. Для дерев’яного каркаса знадобляться відрізки бруса. Гіпсокартон для звичайних приміщень купуємо простий, для місць з підвищеною вологістю – вологостійкий.

Далі готуємо дверний проріз: демонтуємо полотно і коробку. Залежно від передбачуваного розміру, можливо, доведеться розширити простір. Штукатурити боковини не варто: все закриється листами гіпсокартону. Прибираємо відшарувалася штукатурку, вирівнюємо бічні частини. Ідеально вертикального стани не добиваємося: важливо, щоб боковини були більш-менш рівними для надійного кріплення профільних рейок.

Якщо плануємо підсвічування, підводимо проводку заздалегідь. На нерівних стінах глибину арки визначаємо за найбільшою товщині. Всі виміри проводимо в декількох місцях, щоб не помилитися. Арочний звід забирає до 15 см, і відстань до стелі потрібно не менше 20. Не забуваємо про це, розраховуючи і размечая арку.

По ширині арки відрізаємо два шматки металевого профілю. Ще чотири знадобиться для боковин. Їх довжина дорівнює висоті за вирахуванням товщини профільної шини. Для установки на бетонній або цегляній стіні робимо перфоратором отвори, встановлюємо дюбелі, прикручуємо профілі саморізами. Для кріплення до дерев’яних стін обходимося без дюбелів, користуємося саморізами довжиною 50 мм.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Від площині стіни відступаємо на відстань, рівну товщині гіпсокартону. Для штукатурки додаємо ще 2 мм. Через 50 см встановлюємо підсилюють поперечки, які доходять знизу до місця, де верхній дугоподібний шматок гіпсокартону буде стикуватися з боковинами. Для кріплення дугообразного елемента знадобиться встановити додаткові профілі, але на цьому етапі їх не монтуємо. У нас вийшло підставу, до якого будемо кріпити обшивку.

Монтаж арки – основний спосіб для створення будь-яких конструкцій

Чомусь у багатьох особливі утруднення викликає дугоподібна деталь. Можна прочитати безліч інструкцій по її виготовленню з розрахунками і формулами. Може, любителі математики і користуються ними, але на практиці все виходить набагато простіше, не знадобиться згадувати шкільний курс.

Беремо шматок ГКЛ, по ширині рівний дверного отвору, з якого будемо вирізати дугу. Знадобиться пряма, краще дерев’яна рейка, на одному кінці якої вбиваємо гвоздик. На аркуші знаходимо середину, проводимо лінію. Для класичної арки з другого кінця рейки теж вбиваємо гвоздик на довжині від першого, рівній половині ширини арки.

По осьовій лінії відступаємо від верху листа, щоб верхній цвях виявився у його краю, а нижній вдавлюємо в гіпсокартон. У нас вийшов своєрідний циркуль. Беремо за верх планки і проводимо півколо, залишаючи слід від верхнього гвоздика. Ми намітили розміри верхньої деталі класичної арки. Якщо потрібна овальна, нижню точку переносимо по осі вниз, наскільки хочеться зменшити висоту, і намічаємо лінію відрізу.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Вирізаємо дугу за наміченим контуру. Робимо це за допомогою пилки для гіпсокартону або по металу. Можна скористатися електролобзиком, але від нього багато пилу. Нерівний зріз, який, можливо, вийде, вирівнюємо наждачкою, домагаючись, щоб крива вийшла ідеальної форми.

Подальші дії виробляємо в такій послідовності:

  1. 1. Саморізами кріпимо прямокутник з вирізаною дугою на каркас. З протилежного боку тимчасово пригвинчуємо такий же.
  2. 2. Беремо кутник, прикладаємо його на нерозмічену листок і олівцем наносимо точки, які відповідають вирізаної дузі. Робимо їх побільше, щоб по ним провести можливо точну криву.
  3. 3. Знімаємо відріз листа і по точках креслимо лінію. Відрізаємо зайве і встановлюємо другу дугу на постійне місце.

Копію першої дуги робити не слід: не виключена несиметричність, тому установка другого листа з абсолютним збігом контурів проблематична.

Беремо гладилку, щоб її ширини вистачило на два листа, і вирівнюємо їх. Потім між ними встановлюємо профілі. Їх потрібно зігнути. Робимо ножицями надрізи боковин, згинає, підганяємо за місцем. Кріпимо саморізами до гіпсокартону, притримуючи рейку бруском, щоб не пошкодити нігті. Спинку профільної шини виставляємо на одному рівні з краєм дугообразного елемента.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Прикріпивши обидві смуги, встановлюємо між ними перемички. Нарізаємо профіль шматками довжиною, яка менше глибини арки на 1 см. У місцях кріплення перемичок на встановленому профілі вирізаємо зсередини боковини і встановлюємо підготовлені фрагменти. Перемички надають необхідну жорсткість.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Далі виконуємо кріплення боковин з обох сторін. Дугу теж потрібно закрити гіпсокартоном. Для цього доведеться згинати його. Нетямущим це може здатися неможливим, адже вони переконалися, що стандартний ГКЛ одночасно крихкий і жорсткий – згинатися не хоче, ламається. Про те, як надати йому потрібний вигин, мова попереду.

Технологія робіт з гіпсокартоном – як робляться вигини

Для поверхонь з вигнутими лініями є тонкий гіпсокартон. Можна купити лист і встановити необхідний відрізок. Але включається логіка: навіщо купувати цілий, якщо знадобиться маленький шматочок, яких повно від придбаних аркушів стандартного товщини? Загалом, все правильно: товстий листок теж можна зігнути.

Зазвичай використовується простий і швидкий спосіб. Відрізану за розмірами заготовку укладаємо на рівну поверхню лицьовою стороною вгору. Беремо кутник і через 10 см поперек наносимо олівцем лінії. За ним робимо надрізи, приблизно ⅔ від товщини. Косинець не обов’язково, але бажаний: по паралелі вигин вийде більш якісним. Для арок з великими вигинами такий метод найбільш підходящий.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Перевертаємо заготовку надрізами догори, докладаємо до арки. Фіксуємо саморізами верхню частину. Від центру поступово рухаємося до кінця. Саморізи укручуємо через 10 см по обидва боки. Зусилля потрібна невелика, послідовність дзеркальна. Робимо все поступово, не поспішаючи, тоді ГКЛ зігнеться майже ідеально.

Тим, хто не любить або не вміє штукатурити, рекомендується інший спосіб. Адже на гіпсокартон, вигнутий по попередньому методу, доведеться накласти не один шар штукатурки. Дуже крутий вигин пропонованим способом, який називають мокрим, отримати важко, але можливо. Його переваги в тому, що згинається фрагмент залишається цілим, маскувати ушкодження штукатуркою не доведеться: накладається звичайний оздоблювальний шар.

Доведеться купити валик з голками та зробити шаблон для гнучкі. Ніякі особливі навички не потрібні, але процес тривалий, обов’язково дотримуються технологічні перерви. Робимо так:

  1. 1. Вирізаємо шаблони-півкола з досить жорсткого матеріалу. Встановлюємо їх вертикально і скріплюємо між собою.
  2. 2. Листок гіпсокартону потрібних розмірів укладаємо на площину і прокатує валиком. Змочуємо водою, але не сильно, щоб він здавався злегка вологим.
  3. 3. Після 10 хвилин витримки кладемо заготовку на шаблон – непрікатанная сторона знизу. Заготівля сама починає провисати, обережно допомагаємо, не докладаючи надмірних зусиль.
  4. 4. Очікуємо близько півгодини, поки на дотик буде непоміченою вологість. Більше чекати не потрібно, може пересохнути і повернеться крихкість.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Рекомендація: відрізаємо заготівлю поперек листа, вона краще згинається.

Штукатурка і дизайн – надаємо виробу завершеного вигляду

Обшитий гіпсокартоном каркас – це напівфабрикат, без якісної обробки на фініші краще було не починати. Багато хто не любить цього етапу – краще різати, свердлити, кріпити, ніж мати справу з розчином і наждачним папером. Так, робота непроста, але необхідна, якщо вже взялися виконати всі своїми руками.

Спочатку наносимо грунтовку і даємо їй висохнути. Ті, хто ігнорує цей етап, бажаючи заощадити на грошах і часу, не мають рації. Саме грунтове покриття дозволяє штукатурці надійно зчепитися з поверхнею і не бути відірваної згодом. Використовуємо акрилову шпаклівку, але на шви краще накладати спеціальну для стиків гіпсокартону. Вона міцніша, не розтріскується згодом.

Закладаємо стики, можливі дефекти на гіпсокартоні і головки саморізів. Намагаємося не наносити багато шпаклівки, інакше потім доведеться її прибирати. Проходимо шпателем, забираючи надлишки. Щоб приховати нерівності, надати міцність, запобігти розтріскування, обклеюємо стики стекловолоконной сіткою. Накладаємо відрізки потрібної довжини на свіжу шпаклівку. Стежимо, щоб не було складок. Якщо не вдається вирівняти, краще відірвати і спробувати по-новому.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Обклеюємо сіткою вигин арки. Тут обов’язково з’являться складки. Щоб їх усунути, надрезаем в цих місцях сітку і приклеюємо. Відразу наносимо по сітці другий шар. Чекаємо, поки висохне: він стане зовсім білим. Наждачним папером згладжуємо поверхні. Чи не переусердствуем: сітка не повинна оголитися. Якщо це трапиться в окремих місцях – небажано, але не страшно.

Очищаємо від пилу і наносимо наступний шар по всій поверхні. Знову чекаємо, поки висохне, і шліфуємо, але вже папером з більш дрібною зернистістю. Фінішний шар наносимо по ретельно очищеної поверхні. Чекаємо досточно довго, щоб шпаклівка добре висохла. На наступний день займаємося шліфуванням, використовуючи найдрібнішу наждачний папір.

Іноді арку досить пофарбувати, щоб надати їй закінчений і елегантний вигляд. Але багато хто хоче домогтися оригінальності, використовуючи такі прийоми:

  • обшивають деревом або пластиком;
  • оклеиваем шпалерами, шпоном;
  • використовуємо обробку штучним каменем;
  • прикрашаємо дзеркалами, мозаїкою;
  • декоруємо ліпниною, колонами;
  • влаштовуємо підсвічування.

Арки з гіпсокартону - заміна своїми руками стандартних прямокутних дверей оригінальною конструкцією

Можна використовувати будь-який варіант, головне – гармонія із загальним стилем.