+

Витяжка для газового котла – як зробити своїми руками в приватному будинку

Газові котли вимагають пристрою витяжки для відводу продуктів горіння. Квартира має передбачену проектом систему, а приватний будинок обладнується за рахунок власника. Перш ніж купувати матеріал для будівництва, слід ознайомитися з його видами, їх особливостями. До них пред’являються певні вимоги, які повинні забезпечити безпеку мешканців і ефективність роботи опалювального обладнання.

Все димовідводи доступні для установки своїми руками. На зміну потужним конструкціям прийшли моделі з сучасних матеріалів, які монтуються швидко, вимагають менших витрат фінансів і праці.

Види витяжних каналів для газових котлів

Традиційний цегляний димохід має велику масою, під нього обов’язково влаштовують міцний фундамент. Доцільно це передбачити на стадії будівництва будинку, але іноді доводиться обладнати ними старі будівлі. Внутрішні поверхні роблять гладкими.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

При видаленні продуктів згоряння утворюється багато пари, який осідає на стінках, перетворюючись з часом в кислоту. Вона пошкоджує канал, який поступово руйнується. Щоб цього не відбувалося, встановлюють сталевий або керамічний вентиляційний вкладиш. Димовідводи з цегли складно і довго споруджувати, вони витратні за вартістю. Їх технічні показники по багатьом параметрам поступаються сучасним системам.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Витяжна конструкція з нержавіючої сталі протистоїть хімічним і механічного впливу. Вона влаштована за принципом сендвіча: у велику по діаметру трубу встановлена ​​менша. Простір між ними заповнений негорючим матеріалом – базальтової ватою. Виробники пропонують різні моделі пристроїв.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Керамічний димохід складається з окремих блоків, які встановлюються в бетонному каркасі. Система обладнується теплоізоляцією, завдяки чому їй не страшні температурні коливання. Вона міцна, не боїться вогню і вологи. При монтажі потрібно якісно зістикувати модулі.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

У коаксіальної витяжці менший вентканал встановлений всередині більшого. По одному надходить повітря, необхідний для підтримки процесу горіння, по іншому – відводяться продукти спалювання. Система має високі характеристики безпеки, екологічності, підвищує ефективність роботи обладнання.

Вибір димової труби залежить від конкретної ситуації. Будь-яка витяжка для газового котла повинна відповідати нормативам СниП. Їх необхідно дотримуватися від проектування до монтажу, тому що неправильно встановлена ​​конструкція загрожує безпеці людей. До виробів ставляться такі вимоги:

  • хороша тяга, що забезпечує повне видалення відпрацьованих газів;
  • стійкість до високої температури;
  • герметичність місць стикування окремих елементів;
  • наявність конденсатосборника для видалення рідини.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

У конструкціях з поворотами на цих місцях встановлюють люки для огляду, прочищення. Відгалуження в сторону не повинні бути довше 1 метра, а максимальне число поворотів – три. У місці проходу перекриття не допускається стикування окремих елементів. Між трубою і негорючої поверхнею залишається зазор 5 см, а якщо вона пожежонебезпечна – 25 см і більше. Димохід повинен підніматися над коником даху для гарної тяги. Витяжкою забезпечується природна вентиляція приміщення.

Щоб встановити примусову систему використовують канальний вентилятор. Він споживає електроенергію, тому з метою економії його монтують тільки на витяжці або притоці. З обох кінців труби ставлять грати, щоб перекрити шлях гризунам і сторонніх предметів. Автоматика дозволить включати пристрій разом із запуском котла.

Цегляний димохід – пред’являються вимоги і будівництво

Така витяжка здатна довго і надійно служити, якщо температура газів, що відходять висока, що перешкоджає утворенню конденсату. Ця умова дотримується при роботі з твердопаливними котлами. Спільна експлуатація з газовими установками, піролізні призводить до досить швидкого руйнування внутрішніх каналів. Горіння у них повільне і малоінтенсивне, виділяється велика кількість пари, який осідає на стінках. Він вступає в реакцію з розташованої в димі сірої, утворюється кислота. Її сліди видно як темні плями на поверхні.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Обов’язково зводиться фундамент висотою не менше 30 см, а якщо його розташовують на вулиці, то роблять урівень з основним для всієї будівлі. По периметру виступає за габарити димоходу мінімум на 15 см.

Розчин готується з розрахунком розташування ділянки труби. Для зовнішнього використовується піщано-цементна суміш. Для стійкості до агресивного середовища вводять присадки, що додають пластичність, здатність протидіяти кислоті, міцність. Внутрішня кладка виконується на глині ​​з додаванням солі (120 г на відро) або цементу (1 кг на такий же обсяг). Використовують також готові суміші.

До цегляної витяжці пред’являються вимоги:

  • димовий канал строго вертикальний з однаковими розмірами;
  • внутрішній перетин 14 × 14 см, при висоті менше 5 метрів збільшують до 14 × 20 см;
  • товщина кладки повинна виключати промерзання;
  • розміщувати рекомендується всередині між теплими кімнатами;
  • забезпечують герметичність перев’язкою швів;
  • внутрішні стінки роблять гладкими.

Кладка виконується полнотелим керамічною цеглою, каналу надають квадратне або прямокутний перетин. Щоб дотримуватися однакового розміру, використовують шаблон. Зовнішню частину труби оформляють в одному стилі з будинком. Для забезпечення тривалої служби всередину встановлюють бляшаний короб, для чого розміри каналу збільшують до 20 × 20 см. Товщина стінки допускається в половину цегли, але така конструкція не має достатньої міцності, рекомендується вдвічі більше.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Разом з димоходом в одній споруді влаштовують вентиляцію, що здешевлює вартість. Це сприяє підвищенню функціональності – канали взаємно обігріваються, поліпшується тяга, утворюється менше конденсату, котельня отримує достатню кількість кисню. По висоті виконують однаковими. Якщо поруч мають ще одну окремо стоїть витяжку, відстань між ними приймається в 5 разів більше внутрішнього діаметра.

Під час прогрівання каналу спостерігається погана тяга. З урахуванням цього рекомендується гільзованний внутрішню порожнину сталевими або керамічними трубами. Вони повинні вільно переміщатися в каналі, для чого залишають необхідний зазор. Монтаж вкладишів виробляється при зведенні споруди.

Витяжка з нержавіючого металу

Димарі з стали виконуються в декількох варіантах. Одностінна труба поміщається в цегляній кладці. Подібна схема використовується також для реконструкції каналу, який працював з твердопаливним котлом. Збирається з готових заводських секцій, кожна з яких складається з зовнішньої оболонки і внутрішньої. Простір між ними заповнюється теплоізоляційним матеріалом. Такі конструкції призначені для установки в будинку або зовні. Спеціальні будівельні канали не потрібні.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Щоб уберегти спорудження від руйнування кислотою, що утворюється з сірки, яка міститься в відпрацьованих газах, застосовується спеціальний нержавіючий метал. Вартість подібних конструкцій вище цегляних і керамічних, але вони мають значні переваги. Їх збирають з окремих модулів, стінки ідеально гладкі й рівні, легко очищаються, не схильні до накопичення конденсату. Мала вага не потребує влаштування основи. Щоб прочистити внутрішні канали, її розбирають на складові елементи.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Матеріал не горючий, витримує температуру минає диму. Заводська комплектація передбачає можливу покупку трійників, колін, що дозволяє створити будь-яку конфігурацію під потрібним кутом. Щоб влаштувати димохід в уже зведеному будинку не потрібно великих переробок, навіть якщо він не передбачений проектом. Кріпити можна до стіни. Діаметр внутрішнього каналу вибирають відповідає розміру вихідного отвору газового котла.

Зовнішнє розташування одностінної конструкції призводить до підвищеного утворення конденсату, що заважає нормальній тязі. Щоб уникнути небажаних наслідків, її поміщають в цегляний канал або використовують сендвіч-модель з теплоізоляцією. Для здешевлення подібних виробів разом з нержавіючої застосовується оцинкована сталь. Внутрішня труба має товщину 0,5-0,6 мм. Двоконтурні пристрої економічніше інших металевих витяжок завдяки гарній теплоізоляції, не вимагають споруди зовнішнього цегляного каналу.

Вентиляційний стовп збирається в такій послідовності:

  • починають з нижнього сегмента, встановлюючи одну трубу в іншу;
  • передбачають достатню кількість ревізійних люків;
  • кронштейни для настінного кріплення встановлюють через 1,5 м;
  • довжина горизонтальних ділянок не може перевищувати одного метра без примусової вентиляції.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

При покупці двухконтурной моделі звертають увагу на матеріал труб. Для внутрішньої частини допускається використання тільки нержавіючої сталі, оцинкований метал не годиться. При температурі трохи більше 400 ° він починає окислюватися, утворюються отруйні пари. Підвищена вологість погіршує ситуацію. Подібну конструкцію нескладно зробити своїми руками. Для теплоізоляції застосовують базальтову вату, керамзит, поліуретан.

керамічний газовідвід

Це сама універсальна конструкція, яку можна використовувати з усіма типами котлів. Матеріал стійкий до агресивних продуктів, що утворюється в процесі горіння. Слід враховувати максимальну температуру, на яку розраховані вироби. Для твердого палива потрібні моделі, здатні витримати 600 °, для газових котлів досить 450 °. У них обов’язково передбачається пристрій конденсатовідвідника.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Керамічні труби розміщують переважно в конструкції з цегли або порожнистих будівельних блоків. Якщо в них є два отвори, один з них використовується для вентиляції або подачі кисню для пальника із закритою паливної камерою. Труби утеплюють мінеральною ватою, щоб знизити утворення конденсату, збільшити тягу. Продаються моделі в сталевому корпусі. Їх можна встановлювати всередині будинку без споруди спеціальних каналів.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Димовідвід складається з окремих елементів довжиною 0,5-1 м. На верхній частині є муфта, в яку вставляється наступний сегмент. Випускаються різні види виробів:

  1. 1. Круглі для монтажу в бетонних блоках. Вони мають порожнину, куди поміщається труба і азбестовий ущільнювач. Для з’єднання елементів в отвори вставляється арматура.
  2. 2. Прямокутні для установки в цегляну кладку. Їх розмір 20 × 20 см.
  3. 3. З сталевим корпусом. Труби з’єднуються хомутами.
  4. 4. Цілісна конструкція з гільзою. У ній є вентиляційні канали, передбачені отвори для установки арматури при монтажі.

Застосування керамічних труб для газової витяжки без укладення в корпус і теплоізоляції неможливо. Вони сильно вбирають вологу, тому зовнішня оболонка обов’язкове.

Коаксіальний димохід – переваги, правила монтажу

Основна перевага подібної конструкції в тому, що вона забезпечує не тільки відведення газів, але і подачу кисню в приміщення. Завдяки цьому не потрібна додаткова вентиляція, ефективно працює обладнання. В основі вироби дві труби, одна з яких розташована всередині іншої. За найменшою з них виводяться відпрацьовані продукти, а в простір між ними забирається чисте повітря ззовні. Він підігрівається йдуть димом, а той одночасно охолоджується. Котел функціонує з більшою продуктивністю, газ спалюється повністю.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Коаксіальний димохід виготовляється з круглих труб. Зовнішня – сталева діаметром 100 мм має товщину 1-2 мм. Внутрішня – з алюмінію, 60-міліметрова. Таке співвідношення застосовується у всіх видів продукції незалежно від призначення – для настінних і підлогових газових котлів. По довжині встановлені перемички, щоб надати конструкції необхідну жорсткість.

Переважно застосовується горизонтальний спосіб монтажу. Подібна установка користується популярністю через свою простоту. Конструкція компактна, що дозволяє застосовувати її для автономного опалення квартири. Якщо такий варіант неможливий через велику відстань між котлом і зовнішньою стіною (перевищує 4 метри), коаксіальний димохід роблять вертикальним. У будь-якому випадку це найбезпечніша витяжка для газового котла, тому що продукти спалювання викидаються не в канал вентиляції, а прямо в атмосферу.

Перед самостійним монтажем вивчають вимоги. Установку виробляють, не допускаючи ушкоджень конструкції, що може привести до її розгерметизації. Необхідні такі елементи:

  • сама труба, що має фланець;
  • хомути для обтиску;
  • коліна;
  • адаптер для з’єднання з котлом;
  • подовжувач і ущільнювальні манжети (потрібен не завжди);
  • накладки для декору.

У зовнішній стіні для горизонтального димоходу пробивають отвір необхідного діаметра. Якщо є вікно, висновок у своєму розпорядженні на відстані не менше ніж 0,5 м по горизонталі або 0,25 м над ним. Спочатку до котла приєднується перехідник, а потім монтуються інші частини. Дотримується необхідний ухил вниз – 3-5 мм на кожен метр труби. Кріплення до стіни здійснюється хомутами. Зазори задувають монтажною піною або закладають мінеральною ватою. Ці місця закривають декоративними накладками.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Горизонтальний димовідвод вимагає застосування примусової вентиляції. Кількість поворотів бажано обмежити двома.

Вертикальна конструкція проходить крізь перекриття і покрівлю. Використовується адаптер, передбачений для цього виробу. Якщо нарощується по довжині, вони застосовуються теж. Герметичність забезпечується спеціальним оголовком – терміналом. Він також служить для запобігання попадання опадів в трубу.

Поради щодо вибору витяжки для газового котла

Враховуються такі параметри:

  1. 1. Температура відходить диму. Виріб повинен витримувати нагрівання.
  2. 2. Тиск в системі. Робота одних конструкцій можлива з природною тягою, інших – з примусовою. Існують також універсальні моделі.
  3. 3. Утворення конденсату. Деякі пристрої вимагають збірки для нього.
  4. 4. Корозійна стійкість. Матеріал не повинен руйнуватися під впливом кислоти – побічний продукт, що утворюється при спалюванні газу.
  5. 5. Допустима відстань до легкозаймистих конструкцій. Розташовують на віддалі, зазначеній в документації, або ізолюють азбестом.

Оцінити переваги і недоліки внесений і вбудованої системи дозволить таблиця:

Тип витяжкіНаружнаяВнутренняяТребуется надійне утепленіеТеплоізоліруют тільки ділянку на уліцеБезопасная експлуатація при дотриманні правил устройстваПродукти згоряння можуть проникнути в приміщення, високий ступінь пожароопасностіІспользуются однотипні елементи, простий монтажТребуется велика кількість комплектуючих ізделійДоступность для ремонту і техобслужіваніяТрудний доступ

Застосування цегляних димоходів доцільно тільки з гільзуванням, інакше він скоро зруйнується. Кераміка краще для газових котлів. Сталеві труби використовують для внутрішньої витяжки, де будівельні конструкції не мають вентиляційного каналу. Для великовагових пристроїв обов’язково наявність фундаменту незалежно від їх розташування – всередині або на вулиці. Враховується потужність котла – з її підвищенням збільшують діаметр витяжки.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Внутрішній димохід монтується в такій послідовності:

  • розмічають місця виведення в перекритті або покрівлі;
  • роблять прорізи;
  • котел з’єднують з димоходом;
  • встановлюють люки, трійники;
  • нарощують труби;
  • стики підсилюють хомутами;
  • монтують кронштейни для кріплення;
  • зовнішню частину утеплюють.

Витяжка для газового котла - як зробити своїми руками в приватному будинку

Поривчастий вітер може задувати витяжку, перекривати тягу. Те ж саме спостерігається при зливі, рясному снігопаді. Для захисту від небажаних явищ використовують спеціальний парасольку. На сталеві вироби встановлюють шматок будь-якого металу, цегляні облаштовують оголовком. Димові виходи в своєму розпорядженні збоку, а верх закривають.

Враховуються характеристики будівлі. Для щитового або каркасного будиночка небажано влаштовувати цегляний димовідвод. У легких будівлях доцільно застосування коаксіальних конструкцій або з нержавіючої сталі. Вони невеликої ваги і простіше встановлюються.