+

Вентиляційна решітка з зворотним клапаном – пристрій, робота, монтаж і правильний вибір

Приготування їжі супроводжується великою кількістю пара і запахів, які з кухні проникають в інші приміщення. Проста витяжка без вентилятора не здатна впоратися з їх видаленням. До того ж через загальнобудинкові канали потрапляють аромати з вулиці, із сусідньої квартири, чужого санвузла. Вирішити проблему дозволяє вентиляційні решітки з зворотним клапаном, який перекриває приплив погано пахне повітря.

Вентиляційні решітки з зворотним клапаном – конструкція і схема застосування

Варіант пристрою для якісного повітрообміну в будинку – зворотний клапан на вентиляційну решітку. Механізм простий, розробники обійшлися без складних технічних рішень. Незважаючи на різноманітність видів, будь-який виріб складається з трьох частин:

  1. 1. Нерухома – це решітка, що служить як декоративний елемент і одночасно для захисту клапана від пошкоджень. Звичайна форма – прямокутна, за деталлю ховається вентиляційна шахта і невелику ділянку стіни поруч з нею.
  2. 2. Рухома частина має вигляд пелюстки, який відкривається тільки в напрямку повітряного потоку з дому. Виготовляють цей елемент із пластику, тому що підвищена вологість швидко зробить метал непридатним.
  3. 3. Фланець призначений, щоб під’єднати клапан до воздуховоду. Для внутрішньої вентиляції він завжди круглого перетину, незважаючи на те, що вхід в шахту частіше квадратний. Діаметр 110 або 150 мм. Вентиляційна решітка з зворотним клапаном - пристрій, робота, монтаж і правильний вибір

Ключова деталь вироби – клапан, який перешкоджає попаданню зовні запахів, комарів, холоду. Це пластина або кілька пелюсток. Осьове кріплення ексцентричне, чому переміщення повітря відкриває їх в сторону його руху. При природній тязі працюють майже всі види правильно змонтованих виробів.

Вентиляційна решітка з зворотним клапаном - пристрій, робота, монтаж і правильний вибір

Схема дії запірного клапана спільно з витяжним пристроєм

У систему іноді додатково включають вентилятор. Він створює необхідне для роботи тиск, потік рухається в напрямку на вихід. Якщо його вимкнути, пелюстка перекриває отвір, надійно ізолюючи внутрішнє приміщення від зовнішніх несприятливих чинників. До таких відносяться запахи, які проникають через загальнобудинкове шахту від сусідів. У приватному володінні висновок кухонної витяжки здійснюють на вулицю. Встановлений зворотний клапан не дає холодному повітрю проникнути в приміщення.

Конструктивне виконання і види виробів

Для виготовлення використовують різні матеріали, але кращий – це пластмаса. Вона перевершує своїх конкурентів за багатьма показниками:

  • стійка до постійної вологості;
  • дешева;
  • легко чистити і обслуговувати;
  • малу вагу.

Метал в усіх відношеннях, крім міцності і термостійкості, програє. Моделі з нержавійки, алюмінію довговічні, але дорогі. Для звичайної стали потрібно надійне захисне покриття, але навіть оцинкована вентрешеткі через кілька років починає іржавіти.

Застосування механічних витяжних виробів привело до неактуальність ручного регулювання повітряних потоків. Їх повернення запобігають автоматичні пристрої. Найпростіше з них – одностворчатое гравітаційне, яке відкриває шлях повітрю з кухні і не пускає назад. Клапан закриває отвір під своєю вагою. Якщо правильно встановити, він зможе працювати і з природною вентиляцією. Відомі 2 варіанти виконання: з противагою або способом зміни положення осі зі стулкою.

Вентиляційна решітка з зворотним клапаном - пристрій, робота, монтаж і правильний вибір

Потрібна установка строго по горизонталі або вертикалі, особливо при природній тязі

Двостулкові клапани за зовнішню схожість з крилами комах називають «метеликами». Надмірний тиск повітря викликає складання пелюсток, коли тяга пропадає, вони розпрямляються. Окремі види подібних пристроїв мають пружини, якими регулюють зусилля, необхідне для спрацювання. Моделі переважно монтують разом з вентилятором – для природної тяги чутливість часто недостатня. Оскільки вони є незалежними від земного тяжіння, кут установки ролі не грає.

Ще один вид – решітка з тонкою мембраною. Клапан від повітря згинається, при зворотному напрямку розпрямляється і перешкоджає ходу. Застосовують його в будь-яких вентиляційних системах, тому що він дуже тонко реагує на потоки.

Їх надмірна сила може зігнути неміцну мембрану, в результаті деформації вона не зможе повноцінно перешкоджати зворотному переміщенню повітря. Потрібно вдосконалити конструкцію – встановити ребра жорсткості для упору.

Вентиляційна решітка з зворотним клапаном - пристрій, робота, монтаж і правильний вибір

Всі пристрої монтують переважно всередині. Зовні встановлюють тільки окремі види гравітаційних виробів і жалюзі, теж відносяться до цього типу. Клапан у них може займати всю решітку або частина, яка стикається з воздуховодом. Вироби невеликого розміру, пелюстки легкі, тому їх використовують з природною вентиляцією. Для вулиці це єдино прийнятний варіант, тому що у інших порушується працездатність під впливом негативних температур.

Вибір виробів для запобігання від зворотної тяги

Фахівці рекомендують дотримуватися певних правил перед покупкою клапанної решітки для кухні. Попередньо будинку оглядають повітропровід, вимірюють розтин. До цього необхідно підійти уважно, тому що параметри каналів різні. Якщо придбати не те виріб, доведеться міняти його на інше. Безпосередньо в магазині звертають увагу на наступні моменти:

  • Якість виготовлення. Не варто на цьому економити, краще трохи переплатити, ніж придбати дешеву модель невідомого виробника. Не можна виключати, що невеликі фірми, про які ніхто не чув, теж можуть випускати досконалі вироби.
  • Рекомендується вимагати у продавця сертифікат на товар. З нього можна дізнатися всю необхідну інформацію.
  • Не слід купувати пластмасові вироби з вдруге переробленої сировини – в ньому містяться шкідливі для здоров’я речовини.

Має значення, в яких умовах буде працювати пристрій: всередині будинку або зовні – в залежності від цього набувають відповідний вид вироби. Так, для вулиці найбільш підходящий варіант – жалюзі. Вибираючи гравітаційний клапан, слід подумати, чи є можливість змонтувати його точно горизонтально або вертикально. Якщо зупинилися на «метелику», то, швидше за все, знадобиться вентилятор.

Вибір місця, монтаж і догляд за системою

При будь-якої конфігурації системи планують розміщення, що виключає зворотну тягу при різних комбінаціях включення вентилятора і витяжки. Працездатність залежить від правильної установки. Коли повітря забирається з однієї точки і йде через шахту або назовні, то вистачає єдиного клапана. Конструкція, що включає кілька витяжок або каналів для природної вентиляції, вимагає наступних схем:

  1. 1. На кожному відгалуженні, що веде до магістралі, встановлюють клапани. Тоді повітря не рухається назад до виключеною витяжці.
  2. 2. На виході з системи монтують додатковий пристрій. За теоретичними міркувань воно не потрібно, якщо шахта герметична. На практиці клапан тут часто необхідний.
  3. 3. Коли поперемінно використовується примусове і природне вентилювання, можливі різні рішення. У першому випадку набувають вентрешеткі під обидва види повітрообміну – в ній два отвори. Другий варіант – встановлюють трійник поруч з гратами і клапан на природну вентиляцію.

Місце установки вибирають таке, щоб зручно було проводити обслуговування своїми руками. На пристрої осідає жир, налипає пил – необхідна періодична очистка, інакше воно не повністю закривається при зворотному русі повітря.

Вентиляційна решітка з зворотним клапаном - пристрій, робота, монтаж і правильний вибір

Схема монтажу для розгалуженої системи

Особливо уважно слід ставитися до установки на вході в загальнобудинкове шахту. Її особливість в тому, що позитивна температура і вологість без сонячного світла сприятливо позначаються на розмноженні мікроорганізмів. Гризуни та комахи добре відчувають себе в цих умовах, сюди залітають птиці. Відповідність санітарним нормам рідко дотримується. Навіть якщо шахти регулярно прочищаються, слід виключити проникнення повітря в квартиру.

Канали в типовому будинку мають стандартні розміри і форму. Вентиляція здійснюється готовими пристроями із зворотним клапаном, монтаж яких можливий в будь-якому місці. Закріплюють саморізами або садять на клей. Витяжна конструкція вимагає регулярної прочищення, іноді необхідно внести зміни в конфігурацію, тому краще застосувати шурупи – легше зняти решітку. При монтажі в кухні грунтовно герметизують стики.

Вентиляційна решітка з зворотним клапаном - пристрій, робота, монтаж і правильний вибір

Зовнішні вентрешеткі вимагають регулярного обслуговування при морозах

Встановлені на вулиці жалюзі страждають від обмерзання. В повітрі з приміщень міститься багато вологи, яка взимку замерзає. Стулки прикриваються нещільно, з’являється зворотна тяга, нехай і не така сильна, як у випадку, коли захист повністю відсутня. Друга проблема в тому, що зменшується перетин, знижується воздухооборот. До того ж вентиляторів і ватажком доводиться працювати з перевантаженням.

Періодично необхідно оглядати жалюзі на вулиці і видаляти льодовий наліт. Його зчищають жорстким предметом, але існує ризик пошкодити пластик. Тому доцільно використовувати зовні металеві решітки.

Запірний клапан в системі вентиляції забезпечить її нормальну роботу, виключить зворотну тягу, яка приносить в житлові кімнати і на кухню неприємні запахи, хвороботворні мікроорганізми, летючі токсини.

Вентиляційна решітка з зворотним клапаном - пристрій, робота, монтаж і правильний вибір