+

Сауна в квартирі – правила і технологія облаштування

Стати власниками нової сауни можуть власники не тільки будинків, але і квартир. Причому зробити її самостійно зовсім не складно. Головне – дотримуватися певну технологію і правила, з якими ви можете ознайомитися в даній статті.

Проектування – визначаємося з розмірами та іншими нюансами

Перш ніж приступити до проектування, потрібно визначитися з місцем для майбутньої парної. Відразу відзначимо, що в житлових приміщеннях робити її заборонено. Тому залишається тільки санвузол, комора або балкон. Найпростіше зробити баню в ванній кімнаті, так як сюди підведені всі необхідні комунікації.

Сауна в квартирі - правила і технологія облаштування

проектування парної

Потім визначтеся з розмірами конструкції, з огляду на наступні вимоги:

  • на кожного відпочиваючого в сауні людину має припадати не менше 2 кубічних метрів простору, тобто кабінка для двох повинна мати обсяг не менше 4 м3;
  • висота стелі повинна бути не менше двох метрів.

Парилка являє собою каркасну конструкцію. Основними елементами каркаса служать стійки, які знизу і зверху з’єднані обв’язкою. У місцях установки полиць стійки зміцнюються перемичками. Крім того, перемичка розташовується над дверним отвором. Пол кабінки зазвичай виконується на лагах. Крім того, каркас виконується на стелі, що дозволяє утеплити його і обшити вагонкою.

На схемі конструкції вкажіть розміри всіх деталей в міліметрах. Маючи такий креслення перед очима, простіше працювати. Крім того, ви зможете точно розрахувати необхідну кількість матеріалів. Якщо у вашій квартирі немає місця для будівництва повноцінної парної, рекомендуємо звернути увагу на готові міні-сауни. Вони виконані у вигляді кедрових бочок і обладнані парогенератором. Для такої лазні знадобиться навіть менше місця, ніж для душової кабінки.

Пристрій лазні в квартирі не заборонено, однак проект необхідно погодити. Треба сказати, що в різних країнах і регіонах вимоги різні, крім того, має значення, де ви вирішили розташувати сауну. Якщо вона буде у ванній кімнаті без перепланування приміщень, то цілком можливо, що дозвіл взагалі не знадобиться. Як правило, проект доводиться погоджувати в наступних організаціях:

  • ЖКГ;
  • Державна служба пожежної охорони;
  • Управління Росспоживнагляду;
  • Житлова інспекція.

Список служб обов’язково уточніть за місцем проживання, щоб лазня в квартирі не стала причиною штрафів.

Збираємо "скелет" майбутньої кабінки – дошки, брус і саморізи

Щоб побудувати каркас, нам знадобляться дошки 30х100 мм, брус 50х50 мм, саморізи і сталеві куточки. Роботу починаємо з розмітки стелі – за допомогою рулетки і малярської нитки відбийте контури кабінки. В результаті повинен вийти прямокутник або квадрат. Обов’язково переконайтеся, що діагоналі прямокутника вийшли однаковими, тобто кути відповідають 90 градусам. Потім за допомогою схилу перенесіть розмітку на підлогу.

Сауна в квартирі - правила і технологія облаштування

збираємо каркас

На підлозі по периметру парної закріпіть дошки 30х100 мм за допомогою дюбелів. Точно так же виконується обв’язка на стелі, але дошки монтуються в два шари, як показано на схемі вище. Потім наріжте дошки по висоті приміщення з урахуванням зазору близько 5 мм. Підготовлені стійки закріпіть на нижній і верхній обв’язки за допомогою куточків і саморезов. На кутах дошки монтують у два шари або використовуйте брус 60х100 мм. Відстань межу усіма стійками повинно складати 600 мм.

Потім закріпіть між стійками горизонтальні перемички з тих же дощок. Встановлюйте їх в шаховому порядку, що додасть конструкції більшу жорсткість. Також закріпіть перемичку над дверним отвором. Далі наріжте бруски 50х50 мм по ширині або довжині парної і закріпіть на стелі дюбелями з кроком 600 мм.

Утеплюємо конструкцію – сауна повинна бути енергоекономно

Для утеплення і обшивки міні-сауни знадобляться наступні матеріали:

  • базальтова вата товщиною 50 мм і щільністю 25-35 кг / м3;
  • фольгированная пароізоляційна плівка;
  • самоклеящаяся двостороння стрічка ущільнювача.

Починаємо роботу з герметизації парної – це один з найбільш відповідальних етапів будівництва, так як лазня в квартирі повинна бути герметичною. Щоб уникнути проникнення вологи в утеплювач через місця кріплення пароізоляції, наклейте на стійки ущільнювальну стрічку. Потім розкачати фольгированную пароізоляцію, наріжте на полотна необхідних розмірів і приклейте до стійок. Обов’язково забезпечте нахлест смуг сантиметрів на 20 і проклейте стики ущільнювальної стрічкою або двостороннім скотчем. Додатково зафіксуйте плівку степлером, забиваючи скоби з кроком 150 мм.

Сауна в квартирі - правила і технологія облаштування

Утеплюємо конструкцію сауни

Із зовнішнього боку в простір каркаса укладіть базальтову вату в два шари. Слідкуйте, щоб утеплювач щільно прилягав до стійок і інших деталей каркаса, а також один до одного. Якщо виникли щілини, обов’язково забийте їх обрізками мінвати. Потім пароізоляцію потрібно виконати із зовнішнього боку стін, щоб виключити проникнення вологи в утеплювач з боку ванної кімнати або іншого приміщення. Для цих цілей можна використовувати як фольгированную плівку, так і звичайну (поліетиленову або поліпропіленову), яка коштує трохи дешевше. Зовні плівка кріпиться до стійок так само, як і зсередини.

Тепер потрібно утеплити стелю – вставте плити утеплювача в простір між брусками. Щоб зафіксувати їх, вбийте в брус гвоздики, але капелюшки до кінця не забивайте. Потім зигзагоподібно натягніть межу ними капронову нитку. Після укладання утеплювача закріпіть на брусках фольгированную пароізоляцію так само, як і на стійках.

Якщо лазня робиться на балконі, обов’язково потрібно утеплити підлогу. Спочатку застелите підставу гідроізоляційної плівкою і покладіть лаги. Останні вирівняйте, щоб вони розташовувалися в одній горизонтальній площині. Потім в простір лаг укладіть утеплювач і зверху закрийте ще одним шаром гідроізоляції. Після цього лаги покрийте дощатим настилом. Якщо ж ви вирішили зробити баню в ванній кімнаті, де на підлогу покладена керамічна плитка, то ніякі маніпуляції з нею не потрібні. А ось лінолеум і наливні полімерні підлоги для парилки не годяться. Якщо підлога вкрита цими матеріалами, доведеться покласти лаги і виконати утеплення.

Обшивка зсередини і зовні – вагонка, блок-хаус або гіпсокартон?

Завдання внутрішньої обшивки полягає в тому, щоб зробити сауну екологічною і безпечною, адже температура в парній навіть в квартирі може досягати 90-100 градусів і більше. Тому використовувати можна виключно вагонку або блок-хаус. Причому дошки повинні бути виконані з листяних порід деревини, таких як липа, осика, африканський дуб (абаш). Ці породи мають низьку теплопровідність. Крім того, вони практично не містять в структурі смол, які при нагріванні виділяються і можуть заподіяти опік.

Сауна в квартирі - правила і технологія облаштування

Внутрішнє оздоблення лазні і парильні

Робота починається з монтажу обрешітки, яка виконується з рейок 20х30 мм. Рейки необхідно закріпити перпендикулярно вагонки. Що стосується монтажу самої вагонки, то працюємо за стандартною схемою. Точно також обшивається і стелю. Зовнішню обшивку стін можна виконати як вагонкою, так і вологостійким гіпсокартоном. Останній дозволяє обробити стінки кахельною плиткою або, наприклад, пофарбувати, щоб гармонійно вписати конструкцію в інтер’єр приміщення.

Робимо теплу і екологічну двері – немає полімерів!

Для виготовлення дверей підготуйте такі матеріали:

  • брус 50х50 мм;
  • вагонку з липи;
  • базальтову вату;
  • пароізоляційні плівки;
  • дерев’яні ручки для дверей;
  • навіси.

З бруса 50х50 мм робимо прямокутну раму двері. Майте на увазі, що між підлогою і дверима повинна залишатися щілину шириною близько 1 см, яка необхідна для припливу свіжого повітря. Раму зміцните розкосами і металевими куточками. Далі закріпіть на одній стороні каркаса двері пароізоляційну мембрану. Потім в простір каркаса укладіть утеплювач і зафіксуйте пароізоляцію зі зворотного боку дверей. Після цього обшийте все вагонкою і закріпіть дерев’яні ручки.

Сауна в квартирі - правила і технологія облаштування

Особливості дизайну і конструкції банних дверей

Тепер, коли двері готова, її потрібно встановити. Для цього спочатку нанесіть розмітку розташування навісів на стійку і самі двері. Якщо навіси розбірні, закріпіть половинки на стійці і дверному полотні, після чого поставте двері в робоче положення і з’єднайте навіси. Якщо петлі не розбираються, закріпіть їх на двері. Потім поставте конструкцію в робоче положення, вирівняйте петлі по розмітці і закріпіть на стійці саморізами.

Врахуйте, що в цілях безпеки двері повинні відкриватися назовні, причому, не чіпляючись за отвір, щоб після нагрівання її НЕ заклинило. Невеликі щілини не страшні, так як вони будуть забезпечувати приплив свіжого повітря. Не намагайтеся обшити двері полімерними ущільнювачами. В результаті нагрівання вони можуть виділяти токсини.

Виготовляємо полиць – для комфортного відпочинку

Тепер, коли сауна в квартирі побудована і оздоблена, необхідно спорудити полиць, після вже виконаної своїми руками роботи це особливих зусиль вам не складе. Так як кабінка має скромні габарити, полиць виконується в один ярус, тобто по суті, він являє собою звичайну лавку. Його ширина повинна становити не менше 30 см. Якщо габарити кабінки дозволяють, можна зробити лежак, в цьому випадку ширина вироби повинна бути не менше 60-70 см, а довжина – не менше півтора метрів. Якщо ви хочете відпочивати на лежаку комфортно, не згинаючи коліна, довжину необхідно збільшити до двох метрів.

Для виготовлення знадобляться такі матеріали:

  • брус 50х50 мм;
  • рейки 30х50 мм.

Спочатку робляться стійки з бруса 50х50 мм. Їх висота – 350 мм. Потім стійки потрібно скріпити перемичками, ширина яких повинна відповідати ширині полків. У результаті вийдуть П-подібні деталі – основа конструкції. Потім все П-подібні деталі пов’язуємо двома перекладинами. При цьому відстань між стійками не повинно перевищувати 50-60 мм. Одержаний каркас обшийте рейками 30х50 мм з кроком близько 5 мм. Кріпити обшивку можна або за допомогою дубових шкантів, або шурупами, вкручуючи їх з тильного боку. Готовий виріб ретельно відшліфуйте, щоб поверхня була ідеально гладкою.

Кілька слів про обладнання та безпеки

Сауна в квартирі – це елемент підвищеної пожежної небезпеки. Тому в першу чергу приділіть увагу електропроводці. Так як спочатку в квартирі проводка не розрахована на велике навантаження, її потрібно замінити. Цю роботу краще довірити досвідченому електрикові. У ванній кімнаті і самої сауні використовуйте мідний жаростійкий кабель. Це виключить ймовірність загоряння обплетення.

Сауна в квартирі - правила і технологія облаштування

Піч в лазні

Основним елементом лазні є електрична піч-кам’янка. Вона обов’язково повинна бути виконана в заводських умовах. Ні в якому разі не купуйте саморобну піч і не намагайтеся заощадити, зробивши її самостійно. Ще одна вимога до печі – це наявність автоматики, яка відключає її при нагріванні до температури понад 130 градусів, а також в разі безперервної роботи протягом 8 годин. Пульт управління піччю обов’язково повинен розташовуватися за межами сауни.

Зробити лазню можна з використанням інфрачервоних обігрівачів, в такому випадку навіть не доведеться міняти проводку в квартирі, так як потужність обігрівачів відносно невисока. Інфрачервоне випромінювання впливає на людину, при цьому повітря в сауні не нагрівається. Відповідно, підвищується і пожежна безпека.

Грамотного підходу вимагає і вибір світильників. Вони обов’язково повинні бути вологозахисними. Крім того, щоб виключити ймовірність опіку, закрийте їх дерев’яними екранами, які можна виконати з рейок. І наостанок – не забудьте підключити кабінку до системи вентиляції. Якщо ви будете дотримуватися всі ці вимоги, домашня сауна вийде абсолютно безпечною і не впливатиме на мікроклімат в квартирі.