Труби з поліпропілену широко і успішно застосовуються для монтажу різних інженерних систем вже протягом багатьох років. Сьогодні даний тип комунікацій практично повністю витіснив класичний варіант монтажу систем з використанням металевих труб. Це обумовлено їх відмінними експлуатаційними характеристиками і доступністю. І якщо кілька років тому поліпропіленові труби широко використовувалися в будівлях міської забудови, то на даний момент вони повсюдно застосовуються і в приватних домоволодіннях. У даній статті розглядаються основні нюанси вибору і експлуатації опалювальних систем з поліпропіленових труб в будинках приватного типу.
Переваги опалювальних систем на основі поліпропіленових труб
Розглянемо основні характеристики поліпропіленових трубопроводів, завдяки яким вони стрімко витіснили класичні труби з металу.
- 1. Економічність. Завдяки простому технологічному процесу і дешевизні використовуваного сировини, поліпропіленові вироби істотно дешевше металевих.
- 2. Простота монтажу. Володіючи спеціалізованим інструментом – монтажним паяльником і елементарними навичками його використання, монтаж системи опалення буде неважко завданням навіть для непідготовленої людини. Всю роботу цілком реально здійснити своїми руками за пару днів.
- 3. Тривалий термін експлуатації. Даний показник обумовлений довговічністю і надійністю такого матеріалу, як поліпропілен. Якісна продукція не схильна до хімічних впливів, агресивного впливу середовища і температурних деформацій. Конструктивні особливості трубопроводів з поліпропілену практично виключають утворення відкладень і накипу в каналі провідника.
- 4. Відмінні шумоізоляційні і теплоізоляційні показники. Використовуючи поліпропіленові комунікації в приватному будинку, можна забути про такі речі як шум теплоносія в комунікаціях, а завдяки низькому коефіцієнту теплопровідності про такі вироби неможливо обпектися.
- 5. Високий коефіцієнт пластичності і пружності. Ця характеристика поліпропіленових трубопроводів особливо актуальна в приватних будинках, де високий ризик "розморожування" опалювальної системи в сильні холоди. Вироби з поліпропілену практично виключають пошкодження комунікацій при замерзанні теплоносія, що, тим не менш, не оберігає від виходу з ладу радіаторів, використовуваних для обігріву.
До переваг поліпропіленових труб відносяться відмінні шумоізоляційні і теплоізоляційні показники
Варто відзначити, що недоліків у поліпропіленових трубопроводів практично немає, вони радше належать до людського фактору: купувати продукцію необхідно у перевірених постачальників і при експлуатації дотримуватися рекомендований температурний режим. Також поліпропілен чутливий до механічних впливів і застосування продукції на його основі в приміщеннях з істотними ризиками ушкоджень (майстерень, цехах, зварювальних) недоцільно, а часом і небезпечно.
Вибір типу труб на основі поліпропілену для приватного будинку
Опалення в приватному домоволодінні має деякі відмінності від такої в багатоквартирному будинку. Основні з них такі:
- Можливість самостійного проектування з зміна готового проекту "на ходу", що відкриває великі можливості для реалізації різних схем монтажу.
- Невисока магістральний тиск і практично повна відсутність гідроударів.
- Вибір теплоносія в системі визначає власник приватного будинку. Є можливість поміняти теплоносій в будь-який час.
- Невелика протяжність трубної магістралі виключає повітряні пробки.
- Установка циркуляційного насоса дозволить збільшити швидкість потоку теплоносія і забезпечить більш рівномірний розподіл тепла по всій будові.
Існує широкий вибір розмірів труб з поліпропілену
Сучасна промисловість пропонує найширший вибір типів і розмірів труб з поліпропілену. Щоб грамотно підібрати необхідний варіант для конкретного приватного будинку, перерахуємо найбільш поширені поліпропіленові труби, пропоновані на ринку, із зазначенням експлуатаційних характеристик.
Труба PN-10
Поліпропіленові провідники цього типу виробляються з зовнішнім діаметром 20 – 110 мм і внутрішнім 16,2 – 90 мм. Товщина стінок матеріалу при цьому становить від 1.9 до 10 мм, в залежності від діаметру. Виготовляються з тонкостінного поліпропілену найчастіше одношарового, який має робочу температуру до 20 С і тиск до 1 МПа. Реалізується відрізками по 4 метри. Такі труби не можна застосовувати в системах опалення, вони призначені для побутових потреб по подачі холодної води на невеликі відстані без тиску в магістралі.
Труба PN-16
Даний тип виробів характеризується більш товстими стінками в порівнянні з вищеописаним варіантом. При цьому зовнішній діаметр ідентичний виробам PN-10, а от внутрішній трохи менше – він варіюється від 14,4 до 79,8 мм. Діапазон робочих температур теплоносія – від 0 С до 60 С, а робочий тиск 1,6 МПа. Форма випуску – відрізки по 4 м. Варто зазначити що даний тип труб в опаленні використовується досить рідко, так як верхня межа витримує температур в 60 С низький для систем опалення, а вартість таких виробів порівнянна з вартістю більш функціональною продукції. Рекомендується застосовувати такі провідники для монтажу теплої підлоги, де експлуатаційна температура зазвичай не вище 50 С, або для гарячого водопостачання.
Труба PN-20
Вироби характеризуються як універсальні провідники, що використовуються для опалення та подачі гарячої води. Однак при використанні в магістралях опалення приватного будинку, рекомендується монтувати з них тільки зворотний водопровід, так як температура теплоносія, що подається від індивідуального котла опалення на відміну від магістралі центрального опалення, може доходити до 100 С, а максимальна експлуатаційна для цього типу провідників становить 80 С. мають двошарову структуру, що забезпечує підвищену міцність і пластичність. Зовнішній діаметр – від 16 до 110 мм, внутрішній – від 10,6 до 73,2 мм, при товщині стінок 1,6 – 18,4 мм. Як видно з назви, максимальний робочий тиск становить 2 МПа. Використання даної продукції доцільно для облаштування теплих підлог, обігріві теплиць, гарячого водопостачання, при монтажі опалювальної магістралі в квартирах з центральним опаленням.
Труби PN-25
Є найкращими для облаштування систем опалення в приватному будинку. Завдяки двошаровій виконання і наявності алюмінієвого або скловолокнистого армування між шарами, має підвищеними експлуатаційними характеристиками. Такі вироби здатні витримати постійну температуру наповнювача до 95 градусів, мають поліпшені характеристики міцності, високі теплоізоляційні властивості. Зовнішній діаметр труб PN-25 варіюється від 21,2 до 77,9 мм, внутрішній – від 13,5 до 50 мм. Форма випуску стандартна – відрізки по 4 м.
Внутрішній шару не знижує коефіцієнт розширення трубопроводу, що зменшує деформаційні мікропошкодження поліпропілену і збільшує термін служби виробу.
Увага! Перед початком робіт з монтажу магістралі з поліпропіленових трубопроводів рекомендується потренуватися в пайку. Для цього варто купити найдешевший матеріал, розрізати його на відрізки, які необхідно з’єднати між собою в різних варіаціях, використовуючи муфти та фітинги.
Вибір необхідного діаметра
При плануванні і розрахунку системи опалення в приватному будинку крім типу трубопроводу необхідно грамотно підібрати також його діаметр. Тут є кілька незмінних правил:
- Чим більше загальна довжина трубопроводу, тим істотніше повинен бути і діаметр застосовуваного провідника.
- Діаметр трубопроводу повинен бути однаковий по всій довжині. Винятками тут можуть бути відводи на опалювальні прилади.
- При наявності в системі циркуляційного насоса допускається зменшення діаметра магістралі.
Таким чином, виходячи з цих вимог, фахівці рекомендують для застосування в опалювальних системах приватних домоволодінь наступних типів труб: при довжині магістралі не більше 50 м і наявності циркуляційного насоса необхідно застосовувати трубу типу PN-25, з внутрішнім діаметром від 20 мм до 30 мм, при відсутності насоса – від 25 мм до 35 мм.
Головним правилом є те, що діаметр трубопроводу повинен бути однаковим по всій довжині
Якщо ж загальна довжина магістралі більше 50 метрів, то необхідно використовувати трубопровід з великим внутрішнім діаметром, дотримуючись правило – при збільшенні протяжності на 10 м, діаметр збільшується на 2 мм. При цьому допускається застосування в якості підведень до обігрівається приладів відрізків труб діаметром на 25% менше, ніж діаметр основного трубопроводу.
При використанні двотрубної системи опалення можливе застосування для зворотної магістралі, що здійснює відведення теплоносія труби типу PN-20.
Важливо! Для з’єднання опалювальної магістралі з нагрівальним котлом необхідно використовувати відрізки металевої труби довжиною не менше півметра. Це запобіжить пошкодження поліпропіленових виробів від дії високої температури.
Застосовувані монтажні схеми
Стандартні часто використовувані схеми підключення опалювальних приладів до магістралі, що застосовуються для монтажу поліпропіленових труб, не відрізняються від таких з інших видів матеріалів. Тут можлива класифікація схем по трьом параметрам:
- По розташуванню водних магістралей.
- За кількістю стояків.
- За кількістю труб для циркуляції теплоносія.
Існуючі схеми підключення опалювальних приладів до магістралі
Варіанти реалізації схеми по розташуванню водної магістралі
Розрізняють 2 типу підведення теплоносія:
- 1. Верхня підводка. В такому випадку водопровід, по якому здійснюється подача гарячого теплоносія, розташовується зверху. Це може бути горищне приміщення або закріплення на стелі під шаром оздоблювальних матеріалів. Нижній, зворотний канал прокладається під підлогою або в підвалі. Харчування нагрівальних приладів теплоносієм здійснюється по вертикальних стояках. Перевагою такої розводки є відсутність необхідності в циркуляційному котлі, що буде актуальним у разі, якщо приватне домоволодіння знаходиться в районі, що має перебої з електропостачанням.
- 2. Нижня підводка. В даному випадку подача і відведення води здійснюється по трубопроводах, розташованих знизу приміщення, в підлозі, або в підвальному приміщенні. Плюсами даної системи є економія на матеріалах і рівномірний нагрів всіх обігрівальних приладів, істотний недолік – неможливість реалізації без використання насоса примусової циркуляції.
Розводка по числу стояків
Залежно від кількості подають гарячий теплоносій стояків можливі наступні варіанти:
- 1. Схема з одним стояком. Даний варіант доцільний для використання в невеликих двох – триповерхових котеджах, коли площа кожного поверху відносно мала. Подача води тут здійснюється по одному стояку на всі поверхи, від якого далі здійснюється розводка по всіх кімнатах поверхів.
- 2. Схема з декількома стояками. У цьому випадку встановлюється кілька стояків, які живлять по одному радіатора в окремих приміщеннях на кожному поверсі. Підключаються стояки до котла окремими магістралями. Дана схема відмінно підійде для будинків великої площі. Завдяки автономності кожного стояка, в разі поломки немає необхідності у відключенні всієї системи, досить перекрити один стояк, до якого підключений пошкоджений елемент і зробити ремонт.
Розводка за кількістю трубопроводів
Тут можливі до реалізації два варіанти монтажу магістралі:
- 1. Однотрубна магістраль. При такій схемі подача теплоносія до обігрівальних приладів здійснюється по одному трубопроводу, послідовно, від приладу до приладу. Істотним недоліком даної схеми є послідовне охолодження теплоносія, внаслідок чого опалювальні прилади, які знаходяться в кінці магістралі НЕ будуть добре прогріватися. Тому застосування цього способу доцільно в невеликих будинках з числом радіаторів опалення не більше трьох.
- 2. Двотрубна магістраль. Тут подача теплоносія здійснюється з первинного трубопроводу паралельно в усі радіатори, а відведення – по зворотному каналу. Завдяки цьому, температура всіх радіаторів однакова і може регулюватися індивідуально, при наявності спеціального регулятора. Плюсом системи є можливість перекриття одного з опалювальних приладів у разі його виходу з ладу, без зупинки всієї системи.
Таким чином, вибираючи схему монтажу трубопроводу опалення в приватному будинку, варто придивитися до варіанту з одним стояком і двухтрубной системою на кожному поверсі і нижньою підводкою з двухтрубной схемою в разі одноповерхового будови. Дані способи найбільш практичні, ремонтопрігодни і економічні.
Монтаж системи опалення
Перед початком робіт необхідно грунтовно підготуватися:
- Визначитися зі схемою майбутньої системи опалення, місцями розташування радіаторів, розширювального бака, котла, кранів і т. Д.
- Придбати все необхідне обладнання.
- Придбати витратні матеріали, куди крім труб входять різні фітинги, трійники, крани та інші елементи в залежності від обраної схеми.
- Придбати або взяти в оренду інструмент: ножиці для поліпропіленових труб, паяльник зі змінними насадками, перфоратор, маркер, рулетка і т.д.
- Потренуватися в пайку труб на обрізаннях матеріалу.
Опис послідовності підключення системи опалення з пропіленових труб
Після цього можна приступати до монтажних робіт, обов’язково дотримуючись деякі рекомендації:
- 1. Роботи необхідно проводити при температурі повітря вище +5 С. Інакше процес затвердіння поліпропілену буде дуже швидкий, і з’єднання може вийти неміцним.
- 2. Місця з’єднання поліпропіленових виробів доцільно обробляти спиртовим розчином.
- 3. Для визначення часу нагріву і споювання виробів необхідно користуватися спеціальним довідником
Дотримуючись нехитрих правил в процесі вибору поліпропіленової продукції для монтажу системи опалення в приватному будинку, грамотно вибираючи схему опалення і дотримуючись інструкції під час пайки, ви зможете здійснити всі роботи своїми руками. При цьому якість і акуратність робіт буде залежати тільки від власника приватного будинку.