Ніякий закон не містить прямого керівництва про дотримання відстані між сусідніми будівлями, але діючі норми і правила для будівництва містять чіткі вказівки з питання, давайте подивимося на них.
З чого починати будівництво
Для забудови набувають ділянку. Правила ІЖС дозволяють зводити споруди для проживання і господарських потреб. Дозвіл видається уповноваженим ним органом за місцем проживання. Від забудовника будуть потрібні документи, серед них на володіння ділянкою та проект запланованих будівель. Забудовник попередньо повинен ознайомитися з правилами будівництва.
Серед інших паперів потрібно мати містобудівний план, який дозволить отримати дозвіл для будівництва приватного будинку та введення в експлуатацію. Документ носить інформаційний характер, не підтверджує право володіння ділянкою. Але для отримання необхідно надати ряд документів про володіння. Серед безлічі інформації містобудівні плани відображають важливу для забудовника.
Будівництво починається з покупки ділянки
Ряд документів регулює будівництво, визначає загальні правила і особливі норми, які стосуються санітарії і пожежної безпеки. Загальні питання відображені в правилах проектування та будівництва. У практичній діяльності використовують будівельні норми і правила (СНиП). Окремо є БНіП для забудовників-приватників і садівничих товариств. Санітарні нормативи відображені в СанПин, протипожежні – в НПБ.
Щоб правильно вибрати місце будівель, визначають відстань до сусідів, дізнаються матеріал зведених споруд. Ці дані допоможуть розрахувати відстань до сусідського будинку, паркану, розміщення інших будівель. Вимірювання між об’єктами проводять по прямій. Просвіт між будинками не має істотного значення, якщо будівлі розташовують вглиб ділянки або ближче до дороги. Так домагаються, що будівлі не перебували на одній лінії.
Планування земельного наділу
Щоб раціонально розмістити споруди, складають план. Підбираються варіанти розташування будинку, саду, городу, клумб, госпбудівель. Можна взяти за основу відповідний зразок з інтернету або журналів. Слід передбачити використання кожного клаптика землі з максимальною вигодою. Будь-який варіант повинен враховувати санітарні та пожежні правила.
Спочатку визначають межі ділянки в натурі, вибирають місце для будинку. Його будують тільки там, де дозволяється правилами. Враховується відстань до місця зіткнення ділянок, сусідського помешкання і до умовної лінії між ділянкою та дорогою. Крім будинку, на ділянці розміщують різні інші споруди. Також можна влаштувати місце для компостування відходів і дворовий туалет.
Саме туалет, компостній яма, місцева каналізація часто стають причиною конфлікту з сусідами. Розміщуючи їх, необхідно дотримуватися визначені правилами відстані від власного будинку і сусідньої ділянки. Попередній план передбачає виконання всіх вимог, розділяє ділянку на зони: житлову, відпочинку, садово-городню, господарську.
Безумовне виконання протипожежних правил
Відстань між об’єктами визначають насамперед протипожежні вимоги. Щільна забудова, неприпустимо малі відстані є причиною масових пожеж, коли вогонь з однієї будівлі перекидається на інше. Також пожежні повинні мати безперешкодний доступ до вогнища спалаху.
Занадто щільна забудова може стати причиною пожеж
Щоб визначити мінімально необхідний розрив між будівлями, враховується матеріал, використаний в будівництві прилеглих будинків:
- 1. Будинок зведений з цегли, каменю, бетону. Допустимий інтервал 6 м, якщо сусід застосував аналогічний матеріал.
- 2. Використано дерев’яні елементи і негорючі матеріали. До однотипним домівках необхідну відстань – 8 метрів.
- 3. Дерев’яні будови. Відстань до сусіднього житла – 15 м, навіть якщо деревина оброблена протипожежним розчином.
Відстань між сусідніми будинками, від паркану до інших будівель, інші вимірюються за правилами: враховуються виступаючі далі півметра елементи будівлі. Якщо вони виступають менше, вимірюють від цоколя або стіни.
Санітарні вимоги до будівництва
Санітарні нормативи визначають найменшу відстань від житлового будинку і споруд до паркану між ділянками. Незалежно від висоти огорожі будівлю не можна розташовувати впритул до неї. Слід дотримуватися мінімальної відстані 3 м. За домовленістю з сусідами можна побудувати ближче, якщо дотримується протипожежна дистанція.
Згідно з санітарними нормами, будівлі не можна розташовувати впритул до огорожі
Менші господарські будівлі можуть знаходитися всього за 1 метр від паркану. Ця норма не застосовується до будівель для розведення птиці і худоби, теплиць. Їх розташовують в 4 метрах від паркану. Компостну яму, дворовий туалет видаляють від кордону між наділами на 8 метрів.
Санітарні норми обумовлюють також посадку дерев, що найбільш часто стає причиною суперечок між сусідами. Однак виставляти претензії сусід має право, якщо не витримані норми розташування будівель на ділянці. Високі дерева висаджують в 3 метрах від паркану, середньої висоти – в 2. Чагарники – в 1 метрі від сусіднього наділу.
Яким можна робити забір
СНиП визначає вимоги до паркану між ділянками. Їх дотримання нескладне, в більшості це рекомендації. Допустима висота огорожі не вище 0,75 м. Можливо збільшити висоту до 1,5 метрів, але тоді верхня половина виконується з прозорого матеріалу. Це охоронить ділянку сусіда від затінення. Використовувати одну зі стін госпбудівель, гаража як паркан заборонено.
Висота огорожі між ділянками не повинна перевищувати 0.75 м
Якщо вдасться домовитися з сусідом про забір більшої висоти, ніж вказують нормативи або про глухому паркані, норми дозволяється порушити. Угода діє 3 роки, за цей час можна його оскаржити, якщо вона укладена в усній формі. Щоб гарантувати себе від несподіванок, краще укласти письмову угоду, яке неможливо оскаржити в суді.
Якщо ділянка переходить у володіння до іншої особи, будь-укладену з попереднім господарем угоду втрачає силу.
Наслідки невиконання правил будівництва
Навіть при абсолютній відповідності будівництва всіма правилами неможливо повністю убезпечити себе від позовних претензій сусідів після завершення робіт. Розміщення всіх споруд на ділянці бажано узгодити з сусідами, дозволити вивчити план забудови земельної ділянки та підписати угоду. У такому випадку, якщо відносини з якоїсь причини зіпсуються, виникне конфлікт з сусідом, він не зможе оскаржити письмову угоду.
Договір не може порушувати пожежну безпеку. Решта питань щодо будь-якого об’єкта можна вирішити, знайти взаєморозуміння. Порушення окремих правил не призводить до накладення стягнень, але незадоволена сторона має право звернутися до суду. Власники, які порушили будівельні вимоги, можуть залучатися до адмінвідповідальності.
Якщо мирне вирішення конфлікту не вдалося, можливо звернення до адміністрації, позов до суду. Найшвидший і ефективний спосіб – звернення в прокуратуру, щоб перевірили норми будівництва приватного будинку від сусідів. Прискорить розгляд заяви наявність доказів. Наприклад, сусід порушив санітарні правила, що принесло шкоду: доказами можуть бути фото каналізаційних стоків, аналіз води в колодязі.