+

Як зробити полки в лазні своїми руками – покрокова технологія

Від полку багато в чому залежить комфорт під час прийняття банних процедур. Поговоримо про правила і нюанси їх виготовлення.

Загальні відомості про полиці

Полиць (правильніше говорити саме "полиць", а не "полки" або "лавки") являє собою дерев’яну конструкцію, яка складається з декількох лежаків, розташованих на різних рівнях. Наявність декількох рівнів дозволяє самостійно регулювати температурний режим прийняття банних процедур, так як температура в приміщенні збільшується від статі до стелі. Правда, в невеликих парних полиць може бути і однорівневим.

Незалежно від того, який ви збираєтеся зробити полиць в парильні, робота по його виготовленню буде складатися з чотирьох основних кроків: підготовка проекту, підготовка матеріалів, складання каркаса, обшивка.

Як зробити полки в лазні своїми руками - покрокова технологія

Коли бачиш результат, братися за справу легше

Незважаючи на гадану простоту конструкції, кожен крок її виготовлення має безліч нюансів, незнання яких може перекреслити всю виконану роботу. Далі детально розглянемо кожен етап.

Крок 1: Проектування

Полиць для лазні включає в себе стійки, що нагадують ніжки звичайної лавки, і горизонтальні поперечки. Останні об’єднують всі стійки в єдину конструкцію. Іноді полиць кріплять до стіни, в результаті чого частина навантаження або навіть все навантаження лягає не на стійки, а на стіну. Такі полки називаються фінськими. Також у нього є обшивка. Виконується дошками або рейками, між якими обов’язково повинен бути зазор.

Перш ніж зробити самостійно полиць для лазні, потрібно підготувати креслення. Щоб їх скласти, визначитеся з кількома моментами.

Полиці в лазні повинні розташовуватися біля глухих стін, тобто що не мають вікон. Розташування може істотно вплинути не тільки на розміри лежаків, але і їх конструкцію. Мінімальне значення довжини лежанок становить півтора метра. При такій довжині людина середнього зросту може лягти, але коліна доведеться зігнути. Щоб на лежанці можна було розташуватися комфортно, потрібно довжина в 200-220 см.

Як зробити полки в лазні своїми руками - покрокова технологія

Правильно спроектований полиць – половина успіху

Кількість рівнів і висота залежать від висоти самої парилки. Якщо приміщення низьке, то досить одного-двох рівнів. Висота підбирається на свій розсуд, але частіше за все перша лежанка знаходиться на рівні близько 40 см від підлоги, а друга – 95-120 см. Якщо приміщення високе – зробіть три рівня. Єдине, відстань між останнім лежаком і стелею повинна бути не менше 120-130 см, щоб на останній полиці теж можна було сидіти.

Ширина залежить від рівня ярусу. Для першого рівня ширина повинна становити 40 см, а для другого 60-90 см, тобто загальна ширина полку в два яруси вийде 100-130 см. Якщо конструкція триярусна, то середню полицю зробіть шириною 60 см, в верхню – 90 см.

Вище вказані розміри полиць з урахуванням середнього зросту людини, але при необхідності ви можете їх підкоригувати, щоб в парильні комфортно себе почували всі члени сім’ї. Крім того, внести якісь зміни можуть зажадати і особливості приміщення, відведеного під парну.

Як зробити полки в лазні своїми руками - покрокова технологія

Зобразіть конструкцію на папері. Її основою служать П-подібні деталі, які представляють собою дві парні стійки, з’єднані перемичкою. Крок стояків повинен становити 60-100 см. Якщо збільшити крок, то лежаки під вагою людини можуть прогинатися, однак якщо дошки будуть досить товстими, крок можна збільшити.

Всі парні стійки з’єднуються горизонтальними рейками, які служать основою для лежаків. Тобто каркас кожного лежака являє собою прямокутну раму на стійках.

Вам необов’язково зображати конструкцію в масштабі, можна навіть накидати каркас від руки. Головне, вкажіть в міліметрах розміри полків і всіх основних деталей конструкції, а також бажано вказати їх розташування в лазні на плані приміщення. В результаті ви не допустите помилок в процесі складання і монтажу конструкції, а також зможете підкоригувати розміри прямо на папері.

 

Як зробити полки в лазні своїми руками - покрокова технологія

фінські полки

Треба сказати, що в баню з малою площею краще зробити так звані фінські полки. Вони встановлюються не у вигляді ступенів, а один над одним, як полки в поїздах. Їх конструкція представляє собою прямокутну раму з перемичками, яка кріпиться до трьох суміжних стін. Спереду вона може бути укріплена розкосами, закріпленими на стінах, або навіть стійками.

Щоб на фінських полицях можна було сидіти, відстань між ними зробіть не менш 110-120 см. Таке ж відстань повинна бути від верхньої точки конструкції до стелі.

Крок 2: Підготовка пиломатеріалів

Для спорудження полків в парній можна застосовувати будь-які пиломатеріали. Для цих цілей підходять тільки сорти, які відповідають наступним вимогам:

  • низька теплопровідність. Дерево не повинно нагріватися, інакше сидіти і лежати на ньому буде некомфортно;
  • відсутність смоли. При нагріванні смола виділяється зі структури дерева і може заподіяти опік. Тому хвойні породи деревини застосовувати строго заборонено;
  • Вологостійкість. Ця вимога можна назвати другорядним, тому що від стійкості дерева до вологи і грибка залежить довговічність вироби, але не комфорт лежаків.

Парильню полиць найчастіше виготовляють з липи. Це дерево відповідає всім перерахованим вище вимогам, крім того, недорого коштує і має приємний аромат. Новачків липа порадує своєю м’якістю, що спрощує процес її обробки. Єдиний недолік цієї породи полягає в її недовговічності. Крім того, з часом липа починає темніти.

Ще однією традиційною "банної" породою дерева є осика. Вона коштує дорожче липи, але зате набагато довговічніше. Крім того, осика має цілющі властивості, а ще прийнято вважати, що вона здатна поглинати негативну енергію.

Як зробити полки в лазні своїми руками - покрокова технологія

Найкраще для полиць підійдуть традиційні породи дерева, застосовувані в лазнях

Якщо вартість матеріалу для вас особливого значення не має, можна використовувати в парній африканський дуб, він же абаш. Це дерево найбільш довговічне, так як не боїться вологи і інших екстремальних умов експлуатації в парній. При цьому має низьку теплопровідність завдяки пористій структурі.

Щоб заощадити, можна зробити каркас з дешевої породи, наприклад, липи або осики, і обшити його дошками з африканського дуба. Коли каркас прийде в непридатність, ви зможете демонтувати обшивку і використовувати її для нових полиць.

У спеціалізованих магазинах ви можете зустріти дошки для полків в парильні з хвойних порід. У процесі сушіння їх піддають спеціальній обробці, в результаті якої зі структури видаляється смола, і матеріал стає абсолютно безпечним. Найчастіше подібним чином обробляють кедр – ця порода дерева довговічна, ароматна і навіть цілюща.

Визначившись з породою, потрібно підготувати наступні пиломатеріали:

  • брус 50х50 мм;
  • металеві куточки для з’єднання деталей;
  • дошки 20х50 мм;
  • саморізи.

Обсяг матеріалів залежить від проекту, тому порахувати доведеться самостійно. Зробити це не важко, якщо під руками є креслення.

Крок 3: Збірка каркаса

Отже, проект готовий, матеріали закуплені, тепер розглянемо як зробити полиць, щоб він прослужив в лазні не один рік. Почніть роботу з виготовлення стійок – для цього просто наріжте брус на відрізки, рівні висоті кожного лежака. Кількість ніжок порахуйте на кресленні.

Потім наріжте перемички, які з’єднають усі парні стійки. Ширина перемичок повинна відповідати ширині лежаків. Відразу ж з’єднайте перемички зі стійками – обріжте суміжні краю деталей під 45 градусів (без найменших відхилень, інакше деталі будуть розташовуватися не перпендикулярно один одному), потім зістикуйте і зафіксуйте саморізами. Крім того, додатково скріпіть деталі металевими куточками і саморізами, які повинні розташовуватися з внутрішньої сторони.

В результаті повинні вийти П-подібні деталі – основа лежака. Якщо полки в сауні будуть багаторівневими, зробіть деталі для кожного рівня. На нижніх торцях стійок закріпіть гумки, які будуть виконувати функцію гідроізоляції.

Тепер встановлюємо основу лежака, що примикає до стіни, тобто найвищої полиці. Щоб підвищити міцність і жорсткість конструкції, що примикають стійки кріпимо до стіни дюбелями, анкерами або саморізами. При цьому положення стійок обов’язково перевірте рівнем, щоб уникнути відхилення по вертикалі.

Як зробити полки в лазні своїми руками - покрокова технологія

На етапі створення каркаса необхідно враховувати необхідну надійність конструкції

Зверху все стійки потрібно зв’язати горизонтальними планками, розташованими перпендикулярно перемичках парних стійок. Як планок можна використовувати дошки, які кріпляться пащею до стійок, щоб навантаження припадало на кромку.

Якщо хочете зробити знімні лавки, тобто не з’єднувати їх зі стінами, зміцните конструкцію додатковими перемичками. Гідність знімних полиць полягає в тому, що ви зможете просушувати їх на вулиці.

Каркас верхній полиці готовий, тепер точно так же потрібно зробити каркас нижньої полиці. Для цього задні стійки нижньої полиці з’єднайте з передніми стійками верхньої полиці. Потім все П-подібні деталі зв’яжіть між собою горизонтальними планками. Стики зміцните металевими куточками.

Ми розглянули, як виконуються прості, прямокутні полки. Однак іноді їх роблять складної, криволінійної форми. Наприклад, якщо лежаки розташовані Г-образно, кут між ними можете зробити заокругленим.

Фінські полки для лазні виконуються трохи інакше – спочатку потрібно розмітити стіни, позначивши рівень розташування полиць горизонтальними лініями. Потім на отриманих лініях закріпіть брус перерізом 50х70 мм. Для цих цілей використовуйте анкера. Якщо стіни дерев’яні, скористайтеся потужними шурупами. Крок кріплень повинен бути не більше 20-25 см.

Потім до торцевих брусів прикріпіть передню планку, в результаті чого повинна вийти прямокутна рама. Щоб зміцнити конструкцію, встановіть стійки, на які спиратиметься висить сторона лежанки. Якщо лежак виходить довгим (більше двох метрів), бажано встановити стійку і по центру висить краю.

Щоб стійка по центру була більш функціональною, можна добудувати до неї драбинку. Для цього встановіть поруч другу стійку і закріпіть між ними перемички. В результаті забиратися на другий ярус буде набагато простіше.

Саму раму додатково зміцните поперечиною, щоб уникнути прогину обшивки в процесі експлуатації. За таким принципом зберіть каркаси і для лежанок на інших рівнях, після чого можна приступати до обшивки.

Крок 4: Обшивка

Почніть роботу з нарізки дощок по ширині полиць в парній. Потім ретельно відшліфуйте їх лицьову сторону і торці. Верхні ребра закруглюватимете, щоб вони не впивалися в тіло і на лежаку було комфортно лежати. В результаті поверхня повинна вийти ідеально гладкою.

Процес кріплення дощок гранично простий. Головне, дотримуйтесь наступних правил:

  • кріпите дошки з кроком 10-20 мм. Це необхідно для циркуляції повітря між ними. Якщо не забезпечити зазори, настил не зможе як слід просихати і незабаром вам доведеться зробити нові полки в парильні, так як старі згниють;
  • фіксуйте дошки саморізами виключно з тильного боку. Якщо ви вкрутіть саморізи зверху, навіть заглубив капелюшки на кілька міліметрів, все одно залишиться ймовірність отримання опіку. А безпеку, як відомо – це головна вимога до полиць в парній.

Як зробити полки в лазні своїми руками - покрокова технологія

Полиці з неоновим підсвічуванням підійдуть досвідченим банщик

Правда, замість саморізів ви можете використовувати дубові шпунти-клини, які можна встановити зверху. Для цього просвердлите під них отвори і потім забийте шпунти молотком. Місце установки шпунтів ретельно відшліфуйте, щоб вони не випиналися над дошками.

Після того як дошки будуть закріплені, ще раз відшліфуйте поверхню, щоб видалити щербини, які могли з’явитися в процесі монтажу.

При бажанні ви можете зробити обшивку знімною. Для цього розташуйте паралельно один одному два бруса і зверху закріпіть на них дошки з урахуванням викладених вище вимог. У брусах зробіть пази, щоб вони насаживались на перемички каркаса і обшивка надійно фіксувалася в робочому положенні.

Знімну обшивку ви зможете швидко просушувати після кожного прийняття водних процедур. Відповідно, меблі в такому випадку прослужить вам довше.

Не використовуйте на полиці в парній хімічними антисептичними просоченнями. Це може завдати шкоди вашому здоров’ю. Винятком є ​​спеціальні засоби, виконані на основі натуральних компонентів, такі як Тіккуріла Супі-Саунасуоя або, наприклад, Eurotex Сауна. А ще краще – взагалі відмовтеся від використання просочень.