+

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

Важливою складовою для комфортного проживання в багатоквартирному або приватному будинку є наявність витяжки. Саме вона покликана в будь-який час року і при будь-яких температурних перепадах забезпечити надходження свіжого повітря і провести очищення приміщення від неприємних запахів. Для того щоб функція виконувалася бездоганно, використовують таке пристосування, як зворотний клапан. Пристрій не завжди присутній у витяжці за замовчуванням. Але його можна встановити самостійно, головне – розібратися в принципі дії, видах і вивчити покрокову інструкцію по монтажу.

Для чого необхідний зворотний клапан?

Будинок провітрюють, створивши приплив свіжого повітря – так здійснюється природна вентиляція. У деяких приміщеннях (кухні, санвузлі і т. Д.) Встановлюють додаткові пристрої. При оптимальному функціонуванні вентиляції відпрацьоване повітря і надлишки вологи всередині приміщення виводяться назовні. Але бувають ситуації, коли через природну або примусову витяжку повітря надходить всередину кімнати. Таке явище носить назву перекидання тяги, і для його виникнення існує кілька причин:

  • зміщення балансу між обсягами вхідного свіжого повітря і видаляється;
  • засмічення вентиляції;
  • звуження або спочатку неправильно встановлена ​​витяжка;
  • наявність більш потужного вентилятора в сусідніх приміщеннях;
  • вентиляційна шахта з малою пропускною здатністю (актуально для старих будинків).

У багатьох випадках виправити ситуацію неможливо через конструкційних особливостей самої витяжки або приміщення, в якому вона встановлена. Але для того щоб в квартиру не надходили запахи від сусідів або бруд, пил і комахи з вулиці, встановлюють зворотний клапан на витяжку. Саме він дозволяє повітрю циркулювати тільки в одному напрямку, т. Е. Служить бар’єром.

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

Як працює пристрій?

По суті, зворотний клапан – це заслінка від повітряного потоку зовні всередину будинку. Пристрій являє собою кілька стулок, прикріплених або до однієї центральної осі, або до кількох паралельно розташованим по відношенню один до одного. Під тиском повітря стулки (ламелі) піднімають, але свою дію виробляють тільки в одному напрямку. Якщо повітряного потоку немає, вони повертаються в початкове положення під впливом своєї ваги (спеціалізованих пружин).

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

Додатковою функцією клапана є регулювання кількості повітря, що проходить. Для цього заслінки встановлюються під певним кутом, не дозволяючи повітряному потоку виходити одномоментно в повному обсязі.

конструкція клапана

Зворотний клапан має прямокутну, круглу або квадратну форми. Залежно від застосування виготовляється з пластика (для побутових приміщень) або металу (для підприємств, що працюють з небезпечними речовинами). Пристрій складається з наступних елементів:

  • корпус – в залежності від обсягу вентиляції розмірами від 120 мм до 1 м;
  • ламелі – стулки (лопаті), закріплені на осі;
  • обмежувач – не дозволяє лопатей провертатися більше 90 °;
  • в деяких пристроях додатково присутній пружина, з її допомогою стулки повертаються в початкове положення.

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

Зворотний клапан встановлюють не тільки в вентиляційну трубу, але і на вентилятори, вентиляції з гратами.

Різновиди вентиляційних виробів

Для коректної роботи пристрою при придбанні клапана необхідно навчитися розбиратися в його характеристиках. Вбудовувані конструкції розрізняються не тільки за розмірами і застосовується при виготовленні матеріалу, але і за конструктивним виконанням:

№ п / п

Найменування

Опис і характеристика

Примітка

фото

1

мембрана

Заслінка являє собою гнучкий і дуже тонкий матеріал. Під вплив повітря мембрана відхиляється, при зворотному впливі щільно прилипає до грат. Виготовляють із пластику підвищеної еластичності. Підходить для вентиляції з малим повітряним напором

При придбанні пристрою з мембраною важливо вивчити потужність повітряного напору в повітроводі. Якщо тяга сильна, мембрану зміцнюють додатковими ребрами

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

2

метелик

По виду схожий на метелика. Клапан розділений віссю, на нього закріплені «крила». Чи не рекомендовано встановлювати на повітроводи, що виходять на вулицю (в приватному будинку) – в морози заледеневает і перестає працювати. Конструкція забезпечена пружиною, вона поверне «крила» в початкове положення і при вертикальній, і при горизонтальній установці

При монтажі важливо звернути увагу на м’якість пружини – вона повинна легко управлятися повітряним потоком

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

3

решітка

Має зовнішній вигляд і принцип дії жалюзі, вони закривають вентиляційний люк. Підходить для застосування в приватних будинках, які не заледеневает, цьому перешкоджає для комах і гризунів

Є можливість закривати жалюзі механічно в примусовому порядку для збереження тепла в приміщенні

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

4

пелюстки

Схожий на «метелика», але має фіксовану жорстку, що не переломлюються форму заслінки. Поворотний механізм при повітряному напорі заслінка повертається на 90 °, при відсутності повітря повертається в початковий стан

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

Додатково обратновозвратние клапани класифікують за такими типами:

  1. 1. З ручним відкриванням. За допомогою наявного важеля заслінку відкривають / закривають вручну. Мінуси – погана герметичність, потрібне постійне втручання людини.
  2. 2. Працюючі від електроприводу. Відкриваються при включенні витяжки (вентилятора). Мінус – не використовується при природному повітропроводи, тільки в примусовому порядку.
  3. 3. Механічні. Працюють від природного руху повітряного потоку. Можлива установка і в природну вентиляцію, і в сукупності з вентилятором, і на витяжку.

При установці ручного клапана, витяжну трубу виводять безпосередньо на вулицю. Додатково встановлюють заслінку, її примусово відкривають тільки на час використання вентиляції.

Де застосовується пристрій?

Вентиляційні системи встановлюються не у всіх приміщеннях – це недоцільно. Їх монтують в місцях з підвищеною вологістю, що не підлягають провітрювання (без вікон), що мають ризики появи сторонніх запахів, в багатоквартирних будинках, виробничих підприємствах, в приватних будівлях. У типових квартирах витяжку встановлюють у ванні, на кухні, туалеті безпосередньо у вентиляційну шахту або в додатково свій виріб.

В природну вентиляцію (без наявності двигуна і вентилятора) клапан монтують безпосередньо на виході каналів. Грати використовувати не рекомендується – при всій естетичності вигляду, при малій тязі витяжка з гратами працювати не буде.

У випадку з примусовою вентиляцією антівозвратний клапан розташовують перед / після вентилятора в залежності від конструктивних особливостей системи. При установці за вентилятором виникає істотний мінус – складність при обслуговуванні та прочищення.

На кухні

На кухні прийнято використовувати природну вентиляцію з додатковим залученням примусової витяжки. Для цього на вході в шахтний канал встановлюють трійник. Один вхід для витяжки з клапаном (під’єднання до гофрорукаві), інший – для клапана, третій – безпосередньо направляють у вентиляційну шахту.

На витяжку також варто встановити клапан, т. К. При сильній тязі потік використаного повітря буде повертатися через саму витяжку.

Вентиляційна «обратка» монтується під стелею – це дозволить утилізувати саму вологу і неприємну частину повітря.

У санвузлі

У багатоквартирних будинках для ванни і туалету передбачена окрема витяжна шахта. У цьому випадку зворотний клапан монтується на вході в канал, він перекриє надходження повітря з шахти.

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

Така, вдало розташована шахта передбачена не у всіх будинках. У будинках старої забудови вона може розташовуватися тільки в туалетній кімнаті. У цьому випадку проводять додатковий рукав з коробом до ванни через стіну. «Обратка» встановлюють і на вході в шахтний канал, і на вході в канал між санвузлами. Це виключить перетікання запахів з туалету у ванну.

Третій варіант розташування вентиляційної шахти – тільки на кухні. Принцип виправлення ситуації такий же, як і в попередньому варіанті. Встановлюється короб з отводкой каналу через туалет в ванну. Костюмів чоловічих класичних в такому випадку два – в шахту на кухні, в канал в ванну.

Додаткові нюанси установки

Якщо правильно розрахувати схему вентиляції і точно визначити місце установки зворотного клапана, витяжна система буде працювати без збоїв багато років. Але при самостійному монтажі слід знати деякі додаткові особливості:

  1. 1. Всі дії по установці клапана починають з визначення швидкості і потоку повітря в шахтній трубі.
  2. 2. Клапан, встановлений безпосередньо в вентиляційний отвір шахти, перешкоджає природному воздухооттоку. Доведеться продумати інше місце для монтажу.
  3. 3. Всі пристрої видають при закриванні гучні звуки. Зміна вітру, посилення тяги – все це створить додаткові шуми в приміщенні.
  4. 4. Деякі конструкції спочатку в своєму пристрої мають вбудовані клапани. Якщо робота некоректна, клапан підлягає видаленню перед монтажем підходящого. Два прилади в одній конструкції працювати не будуть.
  5. 5. При установці продумується можливість обслуговування, заміна деталей, чистка – все це повинно бути максимально доступно.
  6. 6. Перешкодою для гризунів і комах стане захисна сітка, але вона погіршує циркуляцію повітряних потоків, доведеться шукати компроміс.
  7. 7. Систему кріплення вибирають у вигляді хомута або фланця – це оптимальний спосіб, але існують і інші.
  8. 8. Якщо пристосування монтується зовні будівлі, клапан вибирають з електричним підігрівом – це захистить від промерзання деталей в зимовий період.
  9. 9. Не варто використовувати «рідкі цвяхи», якщо згодом доведеться демонтаж, зробити це буде вкрай складно.

При придбанні зворотного клапана в магазині слід враховувати всі додаткові нюанси конструкції, розміри, силу тяги і очікувану функціональність. При неправильному виборі пристрій або не буде виконувати свою роботу, або стане перешкодою для природного воздухоотвода.

Самостійне виготовлення клапана

Виготовити найпростішу Антиповоротний конструкцію для вентиляції можна і самостійно. Але т. К. Вартість клапанів, виготовлених промисловим способом, невисока, споруджувати його самому виправдано тільки в разі, коли короб воздуховода, відвідні канали або вентиляційний отвір мають нестандартні розміри і форми.

Працювати пристрій, зроблений своїми руками, буде так само, як і аналогічне, придбане в магазині, але обійдеться набагато дешевше. З матеріалів буде потрібно:

  • проста вентиляційні решітки;
  • скотч;
  • невелика, підходяща за розмірами пластина з гнучкого пластику;
  • плівка для ламінування (плівковий файл) – для мембрани.

Інструкція по виконанню:

  1. 1. Обрану мембранну плівку прикладають зсередини решітки, фіксують скотчем.
  2. 2. Відміряють і відрізають зайві частини плівки так, щоб вона відступала від краю решітки на 10 мм.
  3. 3. З двох протилежних кінців мембрану закріплюють на решітці.
  4. 4. Розрізають мембранну плівку строго посередині.

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

Такий пристрій виготовляється за кілька хвилин, але служити воно буде досить довго.

Більш складний варіант

Цей різновид клапана передбачає використання пластмасового трійника для декількох відвідних каналів. Будуть потрібні такі складові:

  • велика кількість лавсанового скотча;
  • кільцевої трійник, в комплектацію якого входить кришка відповідного діаметру;
  • саморіз, до нього підбирають пружину, по діаметру вона повинна налазити на саморіз;
  • мембрана (плівка, файл, пластик);
  • лінійка достатньої довжини;
  • ніж канцелярський.

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

Плівку для мембрани вибирають за наступними показниками:

  1. 1. Розмір плівки перевищує розміри вентиляційного отвору.
  2. 2. Товщина плівки залежить від розмірів: чим більше потрібно плівки, тим вона повинна бути товщі.
  3. 3. Шорсткувата плівка не підійде.
  4. 4. М’ята з заломами плівка не підійде.

Інструкція по виконанню:

  1. 1. З текстоліту товщиною 3-5 мм (можливе застосування пластика) вирізається пластина, на яку будуть кріпитися стулки мембрани. Форма і розмір пластини відповідають вентиляційного отвору.
  2. 2. По краях пластини свердлять отвори, так вона буде зафіксована на вентиляторі. Ще кілька отворів проробляють в середині пластини – для вільного проходження повітря. Чим більше отворів, тим вільніше проходить повітря.
  3. 3. Беруть ущільнювальну прогумовану сантехнічну прокладку, силіконовий герметик і кріплять пластину до витяжної трубі. У місцях з’єднання гвинтами їх додатково герметизують гумою для зниження рівня вібрації і шуму.
  4. 4. Виготовляють стулки для «обратки». З мембранної плівки вирізують шматок, відповідний пластині. Паралельними краями мембрана кріпиться до пластини. В середині роблять рівний розріз. Повинні вийти стулки.
  5. 5. Конструкцію «труба + пластина + мембрана» за допомогою дюбелів закріплюють у вентиляційному отворі.
  6. 6. Всі зазори між каналом і витяжною трубою герметизують силіконом.

Вентиляційні отвори не дозволяють користуватися при монтажі перфоратором. Його замінюють на шлямбур – механічний інструмент для свердління отворів.

Як встановити готову конструкцію?

При придбанні готового клапана важливо простежити наявність інструкції в комплектації пристрою. Її ретельно вивчають, т. К. Різні конструкції мають відмінності в установці: за / перед вентилятором, з додатковою ручної заслінкою, для різного перетину шахти воздухоотвода та інше. Для того щоб поставити зворотний клапан, будуть потрібні:

  • безпосередньо пристрій;
  • шуруповерт;
  • саморізи;
  • будівельний силікон.

Інструкція для монтажу своїми руками:

  1. 1. Перевіряють комплектацію (зробити це краще ще при покупці).
  2. 2. Якщо в шахті стояв вентилятор, його демонтують.
  3. 3. Новий вентилятор вставляють в повітропровід. Щоб кріплення сиділо щільно, використовують ущільнювальне гумове сантехнічне кільце.
  4. 4. Роблять позначки для майбутніх кріплень. Якщо вентилятор кріпиться зовні стіни, його закріплюють будівельним силіконом.
  5. 5. Визначивши місце виведення проводки, з корпусу вентилятора виводять проводу – вони не повинні потрапляти під пропелер (лопаті).
  6. 6. Закріпити вентилятор, з’єднати дроти проводки з проводами пристрої.
  7. 7. Закріпити додаткове обладнання: грати, сітку.
  8. 8. Встановити на саморізи зворотний клапан. Точну горизонтальність виміряють рівнем.
  9. 9. Монтувати все зовнішні додаткові деталі, кришку.
  10. 10. Перевірити правильне функціонування всієї конструкції «вентилятор + клапан».

Як самостійно вибрати і встановити зворотний клапан на витяжку

Простий пристрій можна виготовити самостійно. Але якщо потрібно більш складна конструкція або з електроприводом, то фахівці радять купувати зворотний клапан в магазині. Встановити виріб своїми руками не складе труднощів. Важливо ретельно вивчити інструкцію і витратити трохи вільного часу.